За спостереженнями громадянської мережі “ОПОРА”, у день виборів до Верховної Ради не сталося системних порушень виборчого законодавства, які мали би суттєвий вплив на результат.

Про це сказала голова правління громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська, передає “Укрінформ”.

Вона розповіла, що було зафіксовано на 10% виборчих дільниць факти видачі виборчих бюлетенів особам без належних на то підстав. Загалом задокументовано 139 таких  випадків.

За ії словами, такі ситуації більш поширені в малонаселених пунтках та регіонах, де члени виборчих комісій особисто знають всіх виборців. Так фіксувалися спроби видати виборчі бюлетені за пенсійним посвідченням, закордонним паспортом, ксерокопією паспорта.

Водночас зафіксовано шість відмов видати виборцям бюлетні за ID-картою без роздрукованого додатка, де вказано місце реєстрації виборця. Це, за словами Айвазовської, має ознаки перешкоджання реалізації виборчого права громадян.

За даними “ОПОРИ”, зменшилася порівняно з виборами президента кількість випадків розголошення таємниці голосування — демонстрація виборцями заповнених бюлетенів або недотримання вимог для облаштування місць для голосування. Такі порушення фіксували на 4,2% дільниць (понад 5% на президентських виборах).

Під час виборів зафіксовано також ознаки перешкоджання роботі журналістів і спостерігачів, зокрема в Житомирський, Одеській областях.

Також зафіксовано 23 випадки присутності під час підрахунку голосів третіх осіб. Здебільшого йшлося про присутність представників Нацполіції, ДСНС, голів сільрад, депутатів місцевих рад, виявлені випадки присутності журналістів з простроченими посвідченнями невідомих видань.

Окремо вона заявила, що під час підрахунку голосів на спецдільниці ВД 531211 144 округу (Полтавська область) в 64 колонії був присутній голова виправної установи, який переглядав бюлетені та надсилав комусь дані після оголошення результатів окремих кандидатів.

Спостерігачі “ОПОРИ” повідомили про 14 випадків незаконної агітації на виборчих дільницях, 5 фактів виносу бюлетенів за межі виборчих дільниць — 4 на сході, 1 в центрі Україні. Причиною виносу бюлетенів названо технічні перешкоди для голосування — неможливість потрапити на дільницю виборцю на інвалідному візочку, відсутність світла.

Також “ОПОРА” повідомила про ознаки контрольованого голосування на дільницях, які належали до закладів вищої освіти або на закритих дільницях (колоніях).

Під час підрахунку голосів після закриття виборчих дільниць спостерігачі “ОПОРИ” повідомили про кілька конфліктних ситуацій на окружних виборчих комісіях.

“Найбільш кричущий випадок — робота 94 окружної виборчої комісії в Київській області, де з 1 години ночі майже до 6 ранку ОВК припинила прийом протоколів від дільничних виборчих комісій і самоусунулася від процесу, за який безпосередньо відповідає”, – заявила Айвазовська.

Нагадаємо, що у неділю, 21 липня, в Україні відбулося голосування на позачергових виборах до Верховної Ради. Волевиявлення відповідало вимогам міжнародних стандартів та українського законодавства. Про це заявив гендиректор Комітету виборців України Олексій Кошель.