У Музеї народної архітектури та  побуту у Львові є місце, дороге  кожному лемкові – це невеличка церковця, побудована тут і освячена у 1992 році, яка є точною копією лемківської церкви 1841 року із села  Котань. Уже впродовж двадцяти двох років церковця збирає тих, хто вважає себе причетним до цього етносу та культури.

А  минулої неділі тут було особливо людно, адже біля церкви відкрили пішохідну доріжку, присвячену 105-ій річниці від дня народження українського поета, вихідця із Лемківщини Богдана-Ігоря Антонича. В алеї довкола церкви відтворені дерев’яні скульптури, які нагадують про поезію Антонича, і на маленьких дерев’яних дощечках  вирізьблені короткі віршовані рядки, які якось дуже вдало звучать в унісон з мелодією золотої осені.

На початку цієї стежини встановили напис: «Алея за мотивами поезії українського поета Богдана-Ігоря Антонича».

Об’ємно-просторова дерев’яна пластика виготовлена студентами 5 курсу кафедри художнього дерева Львівської  національної академії мистецтв за мотивами поезій лемківського поета з  нагоди його 105-ї річниці від дня народження поета. Керівник проекту – старший викладач Дарій Грабар.

Алея встановлена за фінансової підтримки та сприяння Львівської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» (голова Степан Майкович), фундації дослідження Лемківщини (голова Петро Гандяк), Львівської національної академії мистецтв (ректор Андрій Бокотей), Музею народної архітектури та побуту (директор Роман Назаровець)».

«Ця ідея народилася ще три роки тому, й ось зараз її вдалося реалізувати, – розповідає заступник голови обласного товариства «Лемківщина», активний парафіянин лемківського храму Володимира і Ольги  Мирослав Дмитрах. – Усі дерев’яні скульптури – це  дипломні роботи випускників мистецької академії. Посвятив алею наш лемківський парох, отець-митрат Анатолій Дуда. Двічі на місяць –  в другу та четверту неділю – він відправляє у цьому храмі Службу Божу.

Богдан-Ігор Антонич – знаний поет на Лемківщині, його батько був священиком. Він вчився в університеті імені Івана Франка, але не закінчив його, бо помер у молодому віці... В селі Бортятині Мостиського району відкрито музей-садибу родини Антоничів, який є філіалом музею релігії у Львові, то ж запрошую усіх туди».

Підготовчі роботи  до відкриття цієї стежки тривали два роки, скульптури встановили місяць тому, й ось сьогодні цю стежку урочисто відкрили».

Пройтися нею в такий гарний осінній день – справжнє задоволення. Біля скульптур також встановлені лавочки, де можна відпочити і читати уривки з поезій. На одній із таких лавочок відпочиває троє людей. Знайомлюсь: двоє львів’ян і одеситка Алла Борисова, яка приїхала до них на вихідні. «Я у захваті. – зізнається Алла. – Не очікувала такого. Тут все якось із нутра світиться любов’ю до рідної землі, до своєї культури. Враження неймовірні. Ми прийшли сьогодні просто погуляти до Шевченківського гаю, про відкриття цієї стежки не знали. Та я взагалі не чула нічого про такого поета Антонича. Почитала ось ці уривки з поезій і зрозуміла, що це буде спонукою заглянути й до книжки».

… Ідемо разом цією стежиною. Читаємо уривки з віршів «Забута земля», «Слава на висотах», «Прочанин», «Лелеки», «До Музи», «Музика ночі», «Сади» «Елегія про співучі двері», «Свічка»... Чомусь довго люди стоять біля образу недогорілої свічки, вчитуються  в рядки: «Самітня свічка блимає зі скуки»… Може, тому, що надто часто зараз ставимо свічки за упокій наших героїв, за  здоров’я живих…

Надія Пастернак, спеціально для «Вголосу»

Фото Йосипа Марухняка