Нещодавно фонд Open Mind Foundation оприлюднив результати свого соціологічного дослідження, за допомогою якого дізнався, які емоції в українців викликають кандидати у Президенти. Піддослідними стали десять найвідоміших претендентів на омріяну посаду, котрим 4 тис. громадян добре промили кісточки.

Виявилося, що якщо раніше страх наганяли варвари та природні катаклізми, то тепер цю місію виконують Петро Порошенко й Юлія Тимошенко, адже, згідно з результатами, близько 30 % українців відчувають саме таке, коли доводиться споглядати на цих політиків.

У 81 % приниження асоціюється саме з Олегом Ляшком. Достеменно не відомо, чи вмикали українцям під час опитування відео зі славнозвісним Борею, проте саме радикал у них асоціюється зі засоромленням і збентеженням. Цікаво й те, що Олег Валерійович, за критеріями українців, вбиває усю надію, адже він останній у списку, хто, на їхню думку, здатен пробудити позитивну емоцію.

І, звісно, виділили й окрему категорію для чинного Президента. Коли в українців запитали, чи викликає у них відчуття гордості діяльність Петра Порошенка, то 93 % впевнено заявили: «ні». Схоже, що зірвані шапки й общипані носи не додають гаранту бажаної крутості, а неадекватні витівки змушують респондентів соромитися свого головнокомандувача.

Тож чому українці нагородили кандидатів у Президенти саме такими відсотками?

Володимир Воля, політичний експерт:

Щодо страху, то тут чудового підійде слово «тривога», адже, гадаю, саме її відчувають українці при згадці про Тимошенко та Порошенка. Обидва політики мають стосунок до влади. Юлія Тимошенко була тривалий час прем’єр-міністром, а Порошенко вже майже п’ять років Президент, тож великий обсяг негативного рейтингу, який є у цих обох, викликає у людей неприємні асоціації. Тому їхня ймовірна перемога й викликає почуття страху.

Щодо Ляшка, то його певні епатажні дії не сприймаються чималою частиною українських виборців, тож 81 % — це оцінка неприйняття його політичного стилю.

Рейтинг Петро Порошенка почав різко псуватися останнім часом. Усі ці скандали, пов’язані з корупцією та використанням сіток, маніпуляції під час виборчої кампанії, випадки з общипаними носами… до того ж, наслідки томос-туру. Тому тут багато різних аспектів.

Степан Хмара, політолог, правозахисник:

Порошенко за п’ять років довів, що як Президент не може виконувати свої функції, зокрема, ті, що прописані в Конституції: оборона та безпека, дотримання законів і прав людини. Ми бачимо, що він не здатен ефективно справлятися, бо немає ніякого плану зі звільнення окупованих території, Президент лише марнує час. Він відкриває дитячі садочки, дороги, проводить якісь регіональні активи, хоча це не його функції. Таким чином увесь час піариться, що стало його основним заняттям. Тепер він частий гість телевізора і займається лише пустопорожніми промовами.

Тому, звісно, люди, розуміючи, що він став основним джерелом корупції і цинічно розграбовує не просто бюджет, а військовий бюджет, роблять свої висновки. Президент придурюється, ніби не знає, чим займаються його друзі, як у випадку з Гладковським. Тепер він робить гарну міну при поганій грі. Коли вже «запекло», він починає звільняти цих своїх товаришів. Це приклад не просто корупції, а мародерства, шахрайства і брехні… Натомість життя людей із кожним днем усе більше погіршується.

 Сергій Гайдай, український політтехнолог:

 «Порошенко є людиною, котра дуже сильно узурпувала за останній час владу, тому це викликає ще й страх»

Пан Ляшко багато бреше, тому це викликає приниження, до того ж, він грає на почуттях найбіднішого та найбільш залежного прошарку суспільства. Петро Олексійович Порошенко також багато бреше, але ще й, на додачу, багато краде, як свідчать постійні корупційні скандали. Більше того, він є людиною, котра дуже сильно узурпувала за останній час владу, тому це викликає ще й страх.

Юлія Тимошенко, на жаль, асоціюється з усіма українськими політиками, адже дуже довго там присутня без явного ключа успіху. Ми майже ні з ким з українських чиновників не пов’язуємо сьогодні успіх у політиці, і це, насправді, дуже сумно. Але все позначиться на результатах виборів.