З черговим суттєвим збільшенням тарифів на комунальні послуги, люди шукають будь-яких можливостей платити менше. А з початком опалювального сезону більшість з них традиційно хапаються за голови, бідкаючись, чим вони платитимуть взимку за тепло.

Як вдалося з’ясувати  «Вголосу», в управлінні соціального захисту Львівської міської ради уже прогнозують, що на цей опалювальний сезон близько 20 тисяч львівських сімей зможуть оформити субсидії. До прикладу, в аналогічний період минулого року у місті оформили субсидії  лише 17 тисяч сімей.

Загалом, станом на 1 жовтня, у Львові отримують субсидії 10,5 тис. сімей. Однак, у зв’язку зі вступом в дію з 1 жовтня змін до порядку нарахування субсидій, усі допомоги, нараховані раніше, тепер будуть перераховані.

Нові зміни

Як пояснив в. о. начальника управління соціального захисту Львівської міської ради Ігор Кобрин, з 1 жовтня запроваджено нову соціальну норму житла. Її було зменшено на одну особу з 21 метрів квадратних до 13,65 м. кв., водночас збільшено на сім’ю з 10,5 м. кв. до 35,22 м. кв. Також встановлено нові соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами (зменшено норму споживання природного газу, зменшено норму споживання води, збільшено норму споживання електричної енергії тощо).

І найголовніше – діятиме новий механізм розрахунку обов’язкового відсотка платежу, який розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї, залежно від доходів. Сім’я, яка має право на оформлення субсидії, платитиме за компослуги не обов’язковий відсоток, як це було раніше, а відповідно до середнього рівня доходів.

«Запровадження субсидій стає більш прозорим, є чітка формула розрахунку обов’язкового відсотка платежу. Він буде більш чітким для кожної людини, бо в кожного різні доходи. Якщо раніше був фіксований відсоток платежу 10 чи 15%, то тепер він розраховуватиметься у кожному конкретному випадку, залежно від доходів громадян», – додав Ігор Кобрин.

Він пояснює, що якщо взяти, до прикладу, мінімальну пенсію на сьогодні, яка дорівнює прожитковому мінімуму непрацездатних і становить 949 грн. Згідно з розрахунку за новою формулою, відсоток обов’язкового платежу буде становити 6%, а не 10-15%, як раніше. Якщо до сьогодні цей пенсіонер сплачував 94 грн, то тепер це в межах 58 грн. Для більш незахищених людей це важлива зміна.

За словами Ігоря Кобрина, впровадження соціальної норми житла та соціальних нормативів дозволить громадянам сплачувати  за послуги відповідно до фактичних обсягів споживання кожного виду послуг.

Плюси та мінуси змін

Як пояснила заступник начальника відділу пільг, соціальних допомог та компенсаційних виплат управління соціального захисту Львівської міськради Галина Луць, з 1 жовтня покращилися показники соціальних нормативів на житло та комунальні послуги. Так, до жовтня нормативом на житло були 21 метр квадратний на одну особу та ще плюс 10,5 кв м на сім`ю. Тобто, санітарна норма житла для сім`ї з однієї особи становила 31,5 кв м. Тепер ці нормативи становлять 13,65 кв м на особу і 35,22 кв м на сім`ю відповідно. А для розрахунку буде використовуватися норма 47,87 кв м. Отже, маємо збільшення соціальної норми більше, ніж на 17 кв м.

Також збільшилися нормативи на електроенергію. Якщо раніше на сім`ю з 1-2 людей в будинках, необладнаних електроплитами, нормою було  75 кВт/год, то зараз – 90 кВт/год та ще по 30кВт на кожного наступного члена сім`ї. У будинках, обладнаних електроплитами, така норма становила 100 кВт на сім`ю з 1-2 осіб, тепер – 120 кВт та по 30 кВт на кожного наступного члена сім`ї.

При цьому зменшилися норми на користування холодною і гарячою водою. З 1 жовтня у будинках, де є централізоване постачання гарячої води, такі норми становлять  1,6 м3 гарячої та 2,4 м3 холодної води на одну особу в день. У будинках, які не мають централізованого постачання гарячої води, така норма становить 4 м3 води на одну особу.

«До позитивних змін я б віднесла і те, що раніше були обмеження: у разі придбання квартири, сім’я впродовж року не мала права звертатися за субсидією. Зараз це обмеження знято», – каже Галина Луць.

Що стосується доходів громадян, то тут також є цікаві зміни. У випадку, якщо подають доходи працездатні члени сім’ї, і у них за якийсь звітний місяць доходи дорівнювали нулю або були менше, ніж прожитковий мінімум, то за такий місяць включається дохід, що дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатних громадян – 1218 грн. «Будемо говорити відверто, це може бути погіршенням для тих громадян, які мають приховані доходи, яким офіційно платять менше мінімальної зарплати», – пояснює спеціаліст.

Крім того, до 1 жовтня субсидія призначалася з розрахунку фактичних витрат, відповідно до норм на послуги. Тепер вона призначатиметься, відповідно до соціальних норм житла. У випадку, якщо сім`я економитиме послуги, не використовуватиме їх, і виявиться, що вона не спожила суми, призначені субсидіями, то ці кошти не повертаються. Вони залишаться на рахунках отримувачів субсидій і використовуватимуться чи для платежу обов’язкової частки, чи на наступний період», – пояснює Галина Луць.

Резюме

«Як і кожні зміни, завжди вони мають свої переваги і недоліки, тому ми очікуємо різне ставлення людей до них. У певній мірі, для одних вони покращать матеріальне становище, у інших, можливо, виникнуть певні питання, але все-таки воно на  краще», – наголошує  в. о. начальника управління соціального захисту Львівської міської ради Ігор Кобрин.

Субсидія раніше призначалася власнику житлового приміщення, а зараз може призначатися одному із членів допомогосподарства, на чиє ім’я відкрито рахунок у організаціях-надавачах послуг.

Право на отримання цих житлових субсидій мають домогосподарства, в яких витрати на оплату ЖКП, виходячи з соціальної норми житла, перевищують розмір визначеного обов’язкового відсотку платежу, який буде розраховуватися за формулою: доходи сім’ї діляться на 6 попередніх місяців, множаться на кількість членів сім’ї, і визначається співвідношення.

Куди звертатись за субсидією

Львів’янка пані Марія розповіла «Вголосу», що востаннє за субсидією зверталася кілька років тому. Їх сім’я складається з двох дорослих і двох повнолітніх дітей, разом вони проживають в квартирі 62 м. кв.

«Колись нам виходила субсидія, коли діти ще вчилися, не мали стипендії. Тоді ми ледь зводили кінці з кінцями, і якусь частинку наших витрат ця субсидія таки перекривала. Пізніше у нас всі в сім’ї працювали, тому на субсидію ми навіть не претендували, знали, що нам вона не належить. Зараз ми з чоловіком на пенсії, діти теж – одне працює, інше – без роботи, тому будемо пробувати оформити субсидію. Для початку звернемось в управління соцзахисту, щоб нам порахували, чи виходить нашій сім’ї субсидія. Адже, як з нинішніми цінами на комунальні послуги дати собі раду, уявлення не маю», – зазначила пані Марія.

Щоб знати точно, чи належить вам субсидія, не варто думати-гадати, ламати голову над калькулятором, а просто слід звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації. Саме там спеціалісти й зможуть надати вірну відповідь. У сільській місцевості прийом заяв з необхідними документами для призначення субсидій здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Перелік документів для призначення житлової субсидії:

  • заява (за встановленою формою);
  • декларація про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у  житловому приміщенні (за встановленою формою);
  • довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги).

Інші відомості, необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами), на запит органів праці та соціального захисту населення, можна отримати в організацій, які надають ці послуги. Для отримання докладнішої інформації слід звертатись до районних відділів управління соціального захисту Львівської міської ради.

Олена Янковська, «Вголос»