Про це йдеться в заяві ВО «Свобода» щодо мінських домовленостей, яку озвучив депутат Львівської обласної ради Ярослав Кравченко під час сьогоднішньої сесії, передає кореспондент «Вголосу».

Текст заяви:

Те, що ці домовленості були освячені лідерами ЄС – канцлером Німеччини та Президентом Франції, наводить на неприємні історичні аналогії з Мюнхенською змовою 1938 року, яка стала початком знищення незалежності Чехословаччини.

В обмін на чергове «припинення вогню» та розмиті в строках обіцянки виведення російських військ і відновлення контролю над державним кордоном з Росією українська сторона, зокрема, погодилася:

- надати окупованим Росією територіям Донбасу фактично статус автономії в складі України та внести зміни до Конституції України, які закріплюватимуть цей статус;

- провести місцеві вибори на окупованих територіях Донбасу під фактичним контролем окупантів, що призведе до здобуття терористами «ДНР»-«ЛНР» статусу легітимної місцевої влади;

- провести безумовну амністію терористів, незалежно від їхньої причетності до скоєння тяжких злочинів, у тому числі проти мирного населення;

- відновити виплату пенсій та соціальних трансфертів з державного бюджету України для окупованих територій та сприяти їхньому економічному відновленню.

Згідно з домовленостями, відновлення українського контролю над державним кордоном з Росією узалежнено від внесення змін до Конституції України та від погодження окупантів, що робить примарним виконання цієї принципової для відновлення суверенітету України вимоги.

Нові мінські домовленості є результатом втілення тактики і стратегії Москви – військовою силою здійснити «примус до миру» України (читай – домогтися її капітуляції) на своїх умовах: автономізація окупаційних територій, федералізація України, закріплення мовного розділу держави, недопущення євроінтеграції України та її вступу в НАТО.

Позиція лідерів ЄС на переговорах у Мінську – припинення війни на Донбасі, навіть ціною фактичної здачі частини суверенітету України – була повною мірою використана Путіним для диктату своїх умов на переговорах. Кінцевою метою Росії є ліквідація державного суверенітету і єдності України та повернення її в статус московської колонії, як це було до 1991 року. Тому будь-які проміжні результати не задовольнятимуть Путіна, а сподівання на замирення з агресором шляхом часткових поступок – абсолютно наївні.

ВО «Свобода» неодноразово застерігала українську владу та суспільство від ілюзій щодо можливості досягнення миру і припинення агресії Росії шляхом дипломатичних переговорів або капітуляції перед вимогами окупанта.

«Свобода» не підтримала перших мінських домовленостей від 5 вересня минулого року, змістом яких було «припинення вогню» в обмін на політичні поступки окупантам на Донбасі. Як ми і передбачали, Росія жодного дня не виконувала цих угод і продовжила агресію проти України.

Фракція «Свободи» була єдиною в парламенті минулого скликання, яка 16 вересня повним складом не голосувала за капітулянтські закони «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» і «Про недопущення переслідування та покарання осіб-учасників подій на території Донецької та Луганської областей».

Рік війни з Росією та постійне порушення нею мирних домовленостей доводить, що зупинити агресора можливо тільки військовим шляхом. Результат війни з Росією залежить виключно від здатності української армії, усіх військових формувань за підтримки всього українського суспільства відбити напад ворога, а в перспективі – звільнити окуповані території. Саме результати на фронті визначатимуть підсумки переговорів про досягнення миру, а не навпаки.

Тому нові мінські домовленості, як і будь-які «мирні» угоди з Росією, є лише тактичними інструментами, які слід використати для посилення військово-політичних позицій України у цій війні, що дозволить у майбутньому перемогти агресора.

Будь-які політичні поступки Росії, в тому числі підписані на Мінському саміті, мають бути скасовані парламентом України як такі, що були укладені під тиском агресора та суперечать Конституції України і міжнародному праву.

Незважаючи на щойно оголошене чергове перемир'я на Донбасі, якого окупанти не дотримуються з першої ж доби після його початку, Україна має продовжити готуватися до війни з агресором, мобілізувати усі ресурси для змінення національної оборони та боєздатності Збройних сил.

ВО «Свобода» наполягає на здійсненні таких першочергових заходів для ефективної протидії російській агресії:

У військовій царині:

1. Продовжити побудову боєздатної національної армії, спроможної протистояти агресору. Створити загони територіальної оборони в усіх районах країни та на їхній основі сформувати Народний резерв Збройних сил.

2. Провести реальну люстрацію, переатестацію та перевірку на детекторі брехні військового командування та керівництва силових структур.

3. Запровадити воєнний стан на території Донецької і Луганської областей та решти прифронтових областей, де є загроза військової агресії. Це пряма вимога Конституції України (пункт 20 статті 106).

У зовнішньополітичній царині:

1. Розірвати дипломатичні відносини та запровадити візовий режим з державою-агресором.

2. Визнати захоплені Росією райони Донбасу тимчасово окупованими територіями.

3. Подати позови до Міжнародного суду ООН та Міжнародного кримінального суду в Гаазі з вимогою засудження російської агресії, притягнення Путіна до відповідальності за вчинені воєнні злочини та виплати репарацій.

4. Домогтися надання Україні військово-технічної допомоги від держав-гарантів Будапештського меморандуму і НАТО.

5. Домогтися посилення економічних санкцій ЄС і США проти держави-агресора.

У внутрішньополітичній царині:

1. Визнати «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями, створеними Путіним для легітимізації російської агресії на Донбасі.

2. Скасувати закони про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу та про амністію терористів, ухвалені в незаконний спосіб на початку вересня 2014 року.

3. Лише після цілковитого виведення російських військ із Донбасу та відновлення українського контролю над кордоном із Росією провести місцеві вибори. Не визнавати жодних квазівиборів, інспірованих Кремлем на територіях «ДНР»-«ЛНР». Відновлювати бюджетне фінансування та соціально-економічну співпрацю з окупованими територіями тільки після остаточного виведення окупаційних військ з української території.

4. Провести десепаратизацію – притягнути до кримінальної відповідальності усіх пособників сепаратистів та агресора, позбавити їх виборчих прав, починаючи від «окупаційного блоку» в парламенті.

В економічній та інших царинах:

1. Запровадити санкції проти російського бізнесу та його контрагентів в Україні. Арештувати майно і кошти компаній з російською часткою власності до повної компенсації Росією збитків, завданих воєнною агресією.

2. Звільнити інформаційний простір України від духовної та інформаційної окупації, подолати наслідки штучної русифікації.

3. Реалізувати курс на подолання енергетичної та економічної залежності від Росії в усіх аспектах.