Про це інформує прес-служба Всеукраїнського об’єднання «Свобода».

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що «останнім часом неодноразово мали місце випадки, коли особи, яких затримували за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, після обрання судом запобіжного заходу, який не передбачав тримання під вартою, переховувалися від слідства та продовжували вчиняти інкриміновані їм правопорушення».

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 183 Кримінального процесуального кодексу України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосовано, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п’ять років.

Між тим, санкції ч. 1 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність та недоторканість України) і ч. 1 ст. 110-2 (фінансування дій, вчинених із метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України)  ККУ передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Таким чином, суд, обираючи запобіжний захід, практично не має підстав обирати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваних та обвинувачених осіб.

Відповідно, для них обираються інші запобіжні заходи, які дозволяють підозрюваним чи обвинуваченим вчиняти незаконні дії з метою уникнення покарання, переховування від правосуддя і продовження вчинення правопорушень.

Відтак народні депутати від ВО «Свобода» пропонують внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України і зробити більш суворими критерії при обранні запобіжного заходу особам, яким інкримінують вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, передбачених ст. 109-114-1 Кримінального кодексу України.

Проект закон пропонує доповнити частину 2 статті 183 Кримінального процесуального кодексу України пунктом 5, який передбачає, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як, серед іншого, до раніше несудимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених ст. 109-114-1 Кримінального кодексу України.

Крім того, пропонується доповнити частину 4 статті 183 Кримінального процесуального кодексу України пунктом 3, який передбачає, що, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні, серед іншого, щодо злочинів проти основ національної безпеки України передбачених ст. 109-114-1 Кримінального кодексу України.