Цьогоріч «свинячий грип» в Україні спалахнув знову: він забрав життя вже понад 60 людей. Через це у країні навчальний процес призупинено майже в половині шкіл, а в столиці введено масковий режим (захисні маски повинні вдягати працівники магазинів, ті, хто працює в місцях проведення масових заходів, на ринках, у ресторанах, кафе, у всіх місцях громадського харчування, а також працівники метро та громадського транспорту).

У більшості випадків, за словами медиків, смерть від грипу настала через те, що хворі занадто пізно звернулися по допомогу до фахівців. Тож головне правило в лікуванні будь-якого штаму грипу – вчасно попросити про медичну допомогу. Крім того, особливістю грипу H1N1 є те, що, на відміну від інших штамів вірусу грипу, він здатний викликати так звані тяжкі первинні вірусні пневмонії, які є основною причиною смерті пацієнтів, отож летальність цієї недуги дуже висока.

«Вголос» відповів на три найважливіші запитання, які стосуються епідемії грипу.

Чому грип стає дедалі агресивнішим?

Як написано вище, цього року від грипу H1N1 вже померли більше ніж шість десятків людей. Водночас 2010 року від цього ж штаму померли 282 особи, 2011-го – 91, 2012 року – 2, 2013-го  23, 2014 року – 14. Тобто «свинячий грип» від 2009 року з України нікуди не дівався, проте був менш агресивним та активним, ніж тепер.

Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі зазначив, що кількість смертей від грипу зростатиме, адже число хворих не зменшується, а ці два показники пов’язані. Однак, за словами чиновника, не варто панікувати через епідемію в Україні, оскільки «за кількістю хворих на грип та ГРВІ Україна перебуває на тому ж рівні, що країни Європи». 

Водночас директор ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України» Любов Некрасова зазначила, що в Європі кількість смертей від грипу є значно меншою, ніж у нас, бо рівень життя європейців вищий і здоров’я їхнє міцніше.

Також Любов Некрасова розповіла, чому цього року грип так часто має летальні наслідки. За словами фахівця, вірус H1N1 змінив свою антигенну структуру. Вперше таку зміну було зафіксовано в США в серпні минулого року. Потім змінений вірус зафіксували в Саудівській Аравії, Ірані та Англії. Також у багатьох країнах Європи, Японії, США та Австралії реєструють зміни в ДНК чи РНК вірусу H1N1. Любов Некрасова пояснила, що точкові зміни, які фіксують в антигенній структурі вірусу, спричиняють його агресивний характер

«2012 року, до прикладу, в Україні було тільки два випадки смерті від грипу. Тоді він був майже неактивний. Циркуляція грипу була такою низькою, що він просто осів у дихальних шляхах певних людей і чекав можливості «запрацювати» на повну силу. Цього року така можливість з’явилася в Україні», – сказала Некрасова.

«H1N1 належить до тієї категорії вірусів, які викликають пандемії та епідемії, а антигенну зміну в цьому вірусі передбачити неможливо. Нині в Україні є вірус H1N1, який має точкові мутації, які спричинятимуть появу штамів із новою антигенною структурою і водночас зі спорідненістю з батьківською структурою. Тобто маємо старий вірус із новими властивостями, які викликають патогенність у хворих», – пояснила вона.

Коли варто йти до лікаря?

Головний позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров'я України Ольга Голубовська пояснила, як відрізнити грип від ГРВІ. За її словами, важкі форми грипу відразу починаються з високої температури тіла – 38,5 градуса і вище. Перші добу-дві немає вираженого так званого синдрому поразки респіраторного тракту – ні нежитю не буде в пацієнта, ні кашлю – це все додається через добу або більше й дуже характерним є біль і подряпування за грудиною. Вірус грипу вражає здебільшого трахею.

Якщо в людини є якісь із таких симптомів, як сильна блідість або посиніння обличчя; проблеми з диханням; висока температура тіла, що довго не знижується; багаторазове блювання та випорожнення; порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість; болі у грудній клітці; домішки крові в мокроті; падіння артеріального тиску, потрібно негайно звертатися до лікарів. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого. Особливо уважними за наявності вказаних вище ознак рекомендують бути особам із груп ризику: вагітним, людям із надмірною вагою, серцево-судинними захворюваннями, хронічними недугами легень та іншими тяжкими хронічними хворобами, дітям до 5 років (особливо – діти до 2 років), людям віком від 65 років, хворим на діабет.

Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити. Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, всі, хто працює в багатолюдних місцях.

Водночас є низка симптомів, які означають, що людина застудилася чи заразилася респіраторною інфекцією, це підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить,  біль у м'язах. Медики наголошують, що при появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби й не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування в домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Яка профілактика грипу та ГРВІ?

Найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу є щорічна вакцинація. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною й ефективною. Відповідно до рекомендацій МОЗ, найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

Однак вакцинуватися безпосередньо під час спалаху хвороби не варто, бо організм уже не встигне виробити імунітету.

Попри те, що вакцинація є найкращою профілактикою грипу, українці не поспішають робити щеплення. Тому під час небезпечного періоду, коли є підвищений ризик заразитися грипом, варто дотримуватися кількох простих правил: уникати великого скупчення людей, провітрювати приміщення і менше торкатися руками обличчя.

Маску варто носити там, де є підвищений ризик: у медичних установах, супермаркетах, транспорті. Як відомо, заразитися вірусом грипу можна від іншої хворої людини повітряно-краплинним та повітряно-пиловим шляхом під час розмови, кашлю, чхання, тісного контакту, тобто перебування на відстані близько 2-х метрів. Тому медики радять триматися від таких людей подалі.

Провітрювати приміщення треба тому, що підхопити вірус можна тільки при його певній концентрації, а провітрювання її зменшує. З цієї ж причини носити марлеві пов'язки на вулиці абсолютно не потрібно, бо там заразитися вірусом неможливо. А от у приміщенні її слід надівати, але не здоровим, а хворим людям, щоб запобігти зараженню інших.

Оскільки інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтеся руками, їх треба тримати в чистоті. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтеся за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси й бактерії, що залишилися від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

Ще одне важливе правило користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно відразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого поширення інфекції. У таких умовах як одноразові серветки можна використовувати туалетний папір.

Крім того, треба повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

Вірус грипу та застуди, звісно, є небезпечним, але не всесильним, тому, дотримуючись цих кількох правил, можна уникнути хвороби.

Леся Бурбан, «Вголос»