Лідер Республіканської партії України, екс-керівник компанії "Нафтогаз України" Юрій Бойко заявляє, що ситуація в нафтогазовій сфері загрожує національній безпеці України.

Вперше з моменту створення "Нафтогазу" (з 1998 р.) виникло питання про його здатність забезпечувати Україну енергоресурсами, - пише Ю.Бойко у своїй статті "Проїдання "Нафтогазу", опублікованій сьогодні в газеті "Дзеркало тижня".

Ю.Бойко також вказує на те, що ця складна ситуація замовчується як посадовцями компанії, так і урядом.

Як зазначає колишній керівник НАК "Нафтогаз України", в наявності всі ознаки системної кризи: різко зменшився приріст газовидобутку в країні, зупиняються бурові і газоперекачувальні установки. "Сьогодні виробничі підрозділи "Нафтогазу" вибирають той запас міцності, який створювався в 2002-2004 роках, але й він уже закінчується", - попереджує Ю.Бойко.

Причини кризи в системі "Нафтогазу", вважає лідер Республіканської партії, закладені в бюджеті-2005, який передбачає збільшення плану оподаткування НАК з 5,8 млрд. до більш ніж 10 млрд. грн.

Нинішнє керівництво "Нафтогазу" рапортує про сплату 5,7 млрд. грн. за I півріччя, що стало можливим завдяки дуже дорогому кредиту "Дойче Банку" (1,5 млрд. грн.), недофінансуванню виробничої діяльності (понад 200 млн. грн.) і недоплаті по туркменському контракту (2,5 млрд.грн.), зазначає він.

"Найбільше занепокоєння викликає навіть не те, що кредит і недоплату туркменам треба буде виплачувати, а повна індиферентність уряду і самого "Нафтогазу" до того, що через НАК фактично здійснюється приховане фінансування держбюджету іноземними кредитами, які компанія в її нинішньому стані не зможе повернути", стверджує Ю.БОЙКО. "Паралельно з компанії вимиваються оборотні кошти, необхідні для приросту внутрішнього видобутку газу і зниження залежності від іноземних постачальників, про що сьогодні так модно говорити", - заявляє лідер РПУ.

Він також вказує на прорахунки, допущені нинішнім керівництвом "Нафтогазу" в газових переговорах з Росією і Туркменістаном, і нагадує про припинені перспективні проекти геологорозвідки і газовидобутку в Україні і за її межами.

УНІАН