Російську столицю засипало снігом, багато районів паралізовано через величезні корки. Найгірша ситуація склалася на сході Москви, де група таджицьких двірників, намагаючись звернути на себе увагу, на знак протесту відмовилася виходити на прибирання снігу. Оскільки майже всі комунальники нижчої ланки є так званими гастарбайтерами (від нім. – запрошений працівник), таджицький страйк став для москвичів неприємною несподіванкою.

75 євро за півроку

А протестувати є через що: люди, які живуть в жахливих умовах і працюють з ранку до ночі, востаннє отримували гроші за свою працю ще в червні. Та й то їм виплатили тільки чверть обумовленої суми – 3000 рублів (75 євро).

Як стверджують представники організацій, що захищають права заробітчан, для Росії – це звична практика. Сумнівні фірми, отримавши за хабарі тендер від міста на прибирання вулиць чи ремонт доріг, винаймають ще більш сумнівних субпідрядників, які вербують заробітчан з колишніх радянських республік. З останніми поводяться, як з рабами, виділяючи для проживання мало пристосовані приміщення на кшталт занедбаних гуртожитків чи складів, та виплачуючи жалюгідну за російськими мірками зарплату, яку до того ж регулярно затримують.

Також поширена наступна відверто шахрайська схема. Гастарбайтерам не платять по кілька місяців, а потім наймачі нацьковують на їхній гуртожиток Федеральну міграційну службу, яка просто депортує заробітчан, більшість яких не мають дозволів на працевлаштування в Росії. В такий спосіб правоохоронці «роблять» показники для начальства, що демонструють їх бурхливу службову діяльність, а власники рекрутингових фірм отримують практично безкоштовну робочу силу. Адже гроші від замовників на вербування персоналу вони отримали, а видатки на зарплату заробітчанам – мінімальні.

Працівники з країн СНД (у тому числі й з України) в більшості своїй позбавлені будь-яких прав, у тому числі права на законний захист своїх інтересів, адже більшість із них працює в Росії нелегально. Працедавці змушують гастарбайтерів віддавати їм «на зберігання» свої паспорти, а за найменший непослух лякають депортацією.

Водночас за мовчазної підтримки Кремля в Росії буйним квітом розцвітають войовничий націоналізм та расизм (докладніше ТУТ), у результаті чого уродженців Кавказу і Середньої Азії можуть покалічити і навіть вбити просто на вулиці на очах у перехожих, жоден з яких не те, що не втрутиться, а навіть навряд чи зателефонує до поліції.

Показовою ілюстрацією ставлення росіян до гастарбайтерів можна вважати «Довідник трудового мігранта», який наприкінці жовтня цього року мас-медіа виявили на офіційному сайті міського уряду Санкт-Петербурга (російською, узбецькою, киргизькою та таджицькою мовами). В інструкції-коміксі для гастарбайтерів, які прибувають до Росії, мігранти зображені у вигляді малярних інструментів і усміхненого віника, натомість росіяни фігурують у вигляді дуже симпатичних поліцейського, лікаря та довгоногої жінки в діловому костюмі, які повсякчас усміхаються та дають поради «віникам».

Росія велика, а працювати нікому

Водночас величезна країна потребує робітників-мігрантів, оскільки її власне населення стабільно зменшується. За останні 10 років кількість громадян РФ скоротилася щонайменше на 2,2 мільйона осіб і нині становить 143 мільйона.

Це обумовлено не лише значними темпами смертності, але й виїздом, в основному, молодих росіян на постійне місце проживання в країни Європи та США. Населення також старіє, оскільки тривалість життя в Росії поступово збільшується, натомість коефіцієнт народжуваності, незважаючи на всі державні програми підтримки, продовжує залишатися низьким.

«У зв’язку з падінням народжуваності міграція виконує функцію відтворення трудових ресурсів. У багатьох регіонах країни локальні ринки праці вже зараз відчувають не лише відносний, але й абсолютний дефіцит робочої сили», – пояснював на початку листопада 2012 року керівник Федеральної міграційної служби Костянтин Ромодановський, прогнозуючи, що населення РФ до 2030 року може скоротитися до 139 мільйонів осіб.

Хід російським конем: громадянство всім

У серпні 2012 року представники Федеральної міграційної служби зробили сенсаційну заяву, яка, втім, залишилося практично не поміченою російськими засобами масової інформації. Начальник управління з питань громадянства ФМС Валентина Казакова заявила, що спрощений порядок отримання російського громадянства може бути знову введений для всіх колишніх громадян Радянського Союзу.

Настала осінь, і стало відомо, що на розгляді в Державній думі РФ перебуває законопроект, який не тільки значно спрощує процедуру набуття російського громадянство для десятків мільйонів іноземців, але й скасовує поняття мігрант як таке. Фактично, автори ініціативи з Ради Федерації пропонують дати можливість стати росіянином кожному, чий дід чи батько проживав у СРСР.

Відомо, що цим законопроектом дуже переймається Володимир Путін. «Рада Федерації готова відновити Радянський Союз фактично шляхом відновлення радянського громадянства», – кажуть російські опозиціонери. Візьмемо на себе сміливість припустити, що причина таки не політична, а економічна.

Росії вкрай необхідні трудові ресурси, причому найбільше вакансій припадає на робітничі та некваліфіковані спеціальності: будівельники, фахівці комунального господарства, сільськогосподарські працівники. Росіяни від багатьох важких робіт відмовляються, надаючи перевагу субсидіям від центрів зайнятості. Натомість «нові росіяни» (в розумінні ті, які щойно отримали громадянство РФ), очевидно, виконуватимуть будь-яку роботу за відносно невеликі гроші. Стимулом для них буде сподівання на кращу долю для дітей – вже повноцінних громадян Російської Федерації. Адже в кишлаках Середньої Азії перспектив ні у них, ні в їхніх дітей – практично жодних.

До теми

З 1 грудня 2012 року набув чинності закон «Про внесення змін до статті 131 Федерального закону «Про правовий стан іноземних громадян у Російській Федерації» та статті 272 Закону Російської Федерації «Про освіту», відповідно до якого громадяни країн СНД (у тому числі України) повинні при влаштуванні на роботу в Росії документально підтверджувати знання російської мови.

«Якщо трудовий договір або цивільно-правовий договір на виконання робіт (надання послуг) передбачає здійснення іноземним громадянином трудової діяльності у сфері житлово-комунального господарства, роздрібної торгівлі або побутового обслуговування, даний іноземний громадянин повинен підтвердити володіння російською мовою на рівні не нижче базового рівня», – йдеться в документі.

Мовою цифр
За даними Федеральної міграційної служби Росії (ФМС), щорічно до країни прибувають 13-14 мільйонів іноземців, 70% з них – громадяни країн СНД. Постійно знаходяться в країні (працюють і навчаються) 9,5 мільйонів, з них тільки 1,3 мільйона – на законній основі. Водночас незалежні експерти схильні оцінювати кількість незаконних мігрантів в 10-12 млн осіб. За словами московського мера Сергія Собяніна, в російській столиці нелегально працюють два мільйони людей.
За даними Світового Банку, Росія посідає третє місце в світі після США і Саудівської Аравії за обсягом коштів, які переказують на батьківщину робітники-мігранти. За даними за 2011 рік (дані за 2012-й стануть відомі на початку весни наступного року), лідером за переказаними з Росії коштами став Узбекистан – 4,9 мільярда доларів, далі йдуть: Україна – 3,1 млрд, Таджикистан – 2,7 млрд, Киргизстан –1,4 млрд, Молдова – 1,6 млрд, Вірменія – 1,2 млрд, Азербайджан – 955 мільйонів доларів.
Джерело: ria.ru

За матеріалами: azattyk.org, levada.ru, lenta.ru, vvb.spb.ru

Фото: nnm.ru