Прокуратура італійського міста Павії просить засудити українського нацгвардійця Віталія Марківа до 17 років ув’язнення за сприяння в умисному вбивстві італійського фоторепортера Андреа Роккеллі на Донбасі 5 років тому.

Про це оголосив у п’ятницю в суді прокурор Андреа Дзанончеллі під час виступу із завершальним словом, повідомляє Радіо Свобода. 

Відповідно до аргументів прокурора, старший сержант Нацгвардії України Віталій Марків не вчинив злочину убивства, але солдат інформував керівництво Нацгвардії про рух цивільних осіб біля фабрики Zeus Ceramica, а ті зі, свого боку, контактували з вояками ЗСУ, які з мінометів відкрили вогонь про групі іноземних журналістів. Віталій Марків, перебуваючи на бойовій позиції на горі Карачун, у силу своїх службових обов’язків не міг не знати, по кому буде спрямований вогонь атаки, переконаний головний обвинувачувач Андреа Дзанончеллі.

За його словами, Марків був співучасником злочину, не беручи в ньому безпосередньої участі. Не навівши конкретної аргументації умисного наміру вбивства, прокурор підсумував: «Там убивали журналістів. На цьому крапка».

Зважаючи на важкість злочину, пояснив він, за кримінальним кодексом, підсудному загрожувало до 24 років позбавлення волі. Втім, через пом’якшувальні обставини (Марків без судимості, хороша поведінка під час процесу – ред.) прокурор вирішив зменшити термін на третину, тобто до 16 років і додав один рік за злочин у замаху на життя французького фотографа Вільяма Руґелона, який був поранений внаслідок перехресного вогню 24 травня 2014 року, коли загинули Андреа Роккеллі та його російський перекладач Андрій Миронов.

Мати підсудного Оксана Максимчук повідомила, що Віталій нормально відреагував на виступ обвинувачувача і відстоює свою непричетність до трагедії.

«Неприємно чути прохання такого вироку. Сподіваюся, захист доведе невинуватість мого сина, і присяжні ухвалять об’єктивне рішення», – сказала Оксана Максимчук у коментарі Радіо Свобода.

Родина Роккеллі схвально оцінила виступ прокурора, вони задоволені реконструкцією динаміки подій авторства Дзанончеллі.

«Ми підтверджуємо, що не шукаємо помсти. А чи пропонований термін ув’язнення достатній, не знаємо, це справа прокуратури, хай там це оцінюють, відповідно до міри провини підсудного», – сказав Ріно Роккеллі, батько загиблого фотографа.

У смерті італійця прокурор поклав відповідальність і на народного депутата України Богдана Матківського, колишнього командира підрозділу Нацгвардії, якому підпорядковувався Віталій Марків. Дзанончеллі подав до суду присяжних запит з’ясувати причетність Матківського для можливого відкриття судової справи проти депутата. Останній наразі не коментував слів італійського прокурора.

На початку засідання суд присяжних остаточно відхилив прохання захисту провести додаткове розслідування на місці події в Україні.

«Через давність події та наявність того, що було з’ясовано на етапі розслідування, згаданий запит не є необхідним», – оголосила суддя Аннамарія Ґатто.

Сьогодні з нагоди 5 роковин загибелі Андреа Роккеллі на Донбасі у його рідному місті Павії відбулася жалобна хода до могили фоторепортера.

Суд продовжить роботу 14 червня, а потім ще 21 червня. Сьогодні також постановили провести два завершальних засідання у липні. Оголошення вироку очікують 12 липня.

Нагадаємо, у липні 2017 року в Італії за підозрою в причетності до вбивства на Донбасі фоторепортера Андреа Роккелі заарештували українського військового Віталія Марківа.

Як повідомлялося, 6 липня в італійському містечку Павія, поблизу Мілану, розпочався судовий процес у справі Віталія Марківа, старшого сержанта Національної гвардії України, якого італійська прокуратура спочатку звинувачувала в «наданні матеріального внеску, визначального у спричиненні смерті» двох журналістів та «замаху на життя французького журналіста Вільяма Рогелона».

Як відомо, у Павії 14 грудня було заслухано п’ятьох свідків – італійських журналістів, які у той час перебували в зоні бойових дій.

Як повідомлялося, 18 січня, на шостому засіданні суду, що триває з липня минулого року, заслухали чотирьох свідків-правоохоронців оперативного підрозділу з Мілана, які проводили судово-технічну експертизу відео- і фотоматеріалів та апаратури, вилучених у родини загиблого Андреа Роккеллі та обвинувачуваного Віталія Марківа.

На засіданні 22 січня заслухали п’ятьох свідків звинувачення: експерта зі зброї, експерта, який аналізував рюкзак Андреа Роккеллі на наявність вибухових речовин, першого секретаря посольства Італії в Києві, комісара тюремної поліції та судмедексперта, який робив зовнішній огляд тіла А. Роккеллі.

9 лютого від сторони обвинувачення виступили перші свідки з України – двоє депутатів Верховної Ради Богдан Матківський та Андрій Антонищак.

Як відомо, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков прибув 17 травня до італійської Павії для участі у судовому засіданні в справі нацгвардійця Віталія Марківа. Свідчення дали Микола Балан, генерал-лейтенант, виконувач обов’язків командувача НГУ, полковник НГУ Констянтин Рихтік, і троє співслуживців Віталія – Василь Кузик , Олександр Бендюк і Ігор Сарахман.