Мистецтво виноробства, яким так славиться Болгарія, свої початки бере з існування стародавньої Фракії. Саме таку назву мала країна в часи середньовіччя. За легендою, бог Діоніс, син Зевса, перебуваючи на полюванні, почув дивовжний спів пастуха на ім'я Ампелос. Згодом він став для Діоніса надійним другом та порадником. Але трапилось нещастя – Ампелос загинув, зірвавшись з високої фракійської стелі.

Діоніс настільки болісно пережив цю втрату, що постійно просив свого батька – бога Зевса – дати його померлому другові друге життя. Зевс змилосердився над сином і перетворив померлого пастуха у виноградну лозу, яка стала давати плоди, смак яких нагадував нектар. В них було поєднано сік землі, народжений сонцем, вологою та вогнем. Відтоді Діоніс почав мандрувати світом та вчити людей вирощувати виноград, плоди якого дарували чудовий напій – вино. Так і виникла грецька назва винограду – ампелос і наука про сорти винограду – ампелографія.

Вважається, що найдавніший герой усної творчості прекрасний юнак Орфей родом саме з Болгарії. Народився він в кришталево чистих потоках гірського повітря, в болгарських Родопах. Вже змалку він мав дивовижний талант: грати на будь-яких інструментах, але найкраще – на золотій арфі, подарунку його отця, бога Еагра. Від звуків його гри та солодкого голосу весь світ завмирав, а час зупинявся. І навіть дерева не сміли шелестіти своїм листям.

Аби відчути сповна дух таємничості цієї країни, варто завітати в "бухту болі" – таку на перший погляд сумну назву має насправді дуже мальовниче та прекрасне місце на узбережжі. За легендою, в часи, коли Болгарія була частиною Османської імперії, в очікуванні наступу на місто турків та позбавляючи себе плену, сорок незайманих дівчат навмисне втопились в цій бухті. Вони перев'язались косами подруг і кинулись зі скелі в море. Сьогодні, купаючись в цьому легендарному місці, мимоволі відчувається легкий озноб, незважаючи на спекотну погоду.

Відомі у всьому світі болгарські "золоті піски" отримали свою назву через злий жарт самої матінки-природи. Вдавнину в цих краях мешкали злодії, котрі грабували всіх мандрівників, а також нападали на судна, що наближались до берега. Все, що крали, переховували на пляжі. Та одного разу не виявили там накраденого ними золота. А брудний темний пісок затоки перетворився на чистий, жовтий. Наполовину пісок-наполовину золото. Саме так природа покарала злодіїв за їхні погані вчинки. Вважається, що ця країна має найчистіший пісок на планеті, який ніколи не забрудиться та не зіпсується, на кшталт золота.

Ще чимало таємничих та цікавих історій приховує Болгарія. Її заворожуючі розповіді можна почути у ніжних звуках морського прибою, легкого освіжаючого бризу та шелесту зелених дерев. А коли цю країну огортає ніч, їй лагідно та чарівно наспівує колискову Орфей під звуки золотої арфи.