Теодор Дяків - позафракційний депутат Львівської міської ради, голова «Асоціації платників податків у Львівській області, директор ТзОВ «Формула».

Пане Теодоре, як ви оцінюєте прийнятий вчора закон, яким передбачено встановлення імперативного мандату для депутатів місцевих рад?

Я думаю, що це дуже хороший закон. Я розібрався в ньому ще більше, коли Юлія Володимирівна його прокоментувала. Очевидно, що за змістом це хороший закон.

Він націлений, нарешті, на виконання передвиборчих обіцянок, про що давно говорилося, але чого ніколи партіями і блоками, які прийшли до влади (особливо на місцевому рівні), не робилося. Це, власне, і стало причиною мого конфлікту з фракцією Блоку Юлії Тимошенко, чи, радше, з нинішнім керівництвом фракції БЮТ у Львівській міській раді, маю на увазі представників об'єднання «Крок».

Цей закон є дуже важливим кроком для опанування ситуації в регіонах, зокрема, такою політичною силою як БЮТ. Це дуже серйозний позитивний крок. Якщо на центральному рівні робилися правильні заяви і займали правильну, з моєї точки зору, політичну позицію, то в ряді регіонів, у тому числі і у Львівській міській раді, все це нівелювалося практичною діяльністю фракції.

Але ж відповідно до цього закону БЮТ може відкликати Вас як депутата?

Бачте, тут така річ. Фракція виключила мене зі свого складу і дала мені документ - «за неузгодження дій». Подати в суд на фракцію і довести, що я на практиці виконував передвиборчі обіцянки, я не можу .

Коли ж таке рішення прийме обласна організація «Батьківщини», то я зможу свою позицію відстояти у суді. І це є дуже добре, це нормально, тому що суперечності можуть виникати в середині фракції, у поведінці окремих депутатів чи, наприклад, поведінка фракції щодо практичного виконання своїх обіцянок. Тепер це є вимога закону.

Підставою для відкликання є практичне невиконання передвиборчої програми. Ось так в законі написано: 1-ий пункт - це порушення законодавства, 2-ий - це невідвідування сесійних засідань і 3-ій пункт - це практичне невиконання передвиборчих обіцянок. Саме останнє і стало проблемою для всього політикуму в Україні. Це вже не раз було: їх вибрали, а обранці  на 4 роки забули все, що вони раніше говорили.

Коли я неодноразово і гостро на фракції ставив питання про те, що ми повинні виконувати свої передвиборчі обіцянки, то це в окремих депутатів викликало сміх.

Теперішнє керівництво, я маю на увазі Юрія Гудиму, і ті, кого він представляє, тобто об'єднання «Крок», а там є 5 або 6 депутатів, то вони просто не звертали на це увагу. Мовляв, що він там говорить, які обіцянки, для чого ми будемо цим займатися? Я це довів і на земельному питання, і на питанні тарифів. Відповідно до рішення політради мало би бути пріоритетом для фракцій у місцевих радах.

А щодо того, що обласна організація «Батьківщини» зможе мене відкликати, то, по-перше, я прогнозую, що вони цього не захочуть. Я маю намір повернутися у фракцію, але там повинно змінитися керівництво.

Це єдина умова Вашого повернення у фракцію?

Безперечно, я готовий повернутися за умови зміни керівництва фракції і що найголовніше - політики фракції, тобто приведення її роботи, її функціонування до вимог передвиборчої програми.

Будуть ще деякі умови. По-перше, зняти догану з депутата Юрія Кардашевського, який її отримав за те, що не проголосував за моє виключення з фракції. Кардашевський і Сварник - 2 депутати, які дійсно працюють, у яких є свої теми, що націлені на виконання передвиборчої програми.

По-друге, зняти догану з депутата Тараса Вовка, який, будучи членом бюро, проголосував за обрання Романа Федишина головою фракції. А на бюро була партійна установка - не обирати Федишина. Тут є такий цікавий момент, що якщо відкрите голосування - було 12 голосів, то таємне голосування - було 19 голосів і його обрали. Тобто 7 депутатів із 25 не могли вільно висловити свою позицію, то ж про яку демократію ми можемо говорити в середині партії «Батьківщина» у місті Львові?

Чи намагалися Ви говорити про ці проблеми із керівництвом обласної організації «Батьківщини», зокрема, з її лідером Іваном Деньковичем?

Стосовно виконання передвиборчої програми я, звичайно, говорив з Іваном Деньковичем. Це було відкрито, на фракції, в присутності інших депутатів. Мова йшла про партійні офіси, про пільгову оренду, яка є незаконною. Я пропонував, що я, Михайло Мужилівський (голова об'єднання підприємців «Крок» - «ПТ») та інші підприємці могли б заплатити за оренду офісу партії «Батьківщина» повну ринкову ціну і не уподібнюватися іншим фракціям у Львові, яким звично порушувати закон. Але ця пропозиція як ряд інших пропозицій, направлених на виконання передвиборчої програми, була відхилена паном Деньковичем.

Але суперечності з Деньковичем у мене виникли зразу після обрання, тому що та форма армійського управління, яка на жаль є у Львівській партійній організації і ініціюється саме головою обласної партійної організації паном Деньковичем, я вважаю, що вона тільки шкодить. На мою думку, дисципліна повинна бути тільки в одному - у виконанні передвиборчих обіцянок. А в обговоренні шляхів і способів виконання цієї програми повинна бути демократія.

Вже, коли фракція прийняла рішення, що ми таким чином діємо, то тоді ми так і повинні голосувати. Я в цьому плані жодного разу рішення фракції не порушив. Хоча таких рішень, коли фракція визначалась, що ми по такому питанні голосуємо так-то, можливо, було 2-3.

Взяти земельні питання. Це ж прямо суперечить пункту програми БЮТ у Львівській міській раді, де написано - забезпечимо чесний продаж вільних земельних ділянок під комерційні цілі. Закінчилося тим, що Мужилівському треба було декілька земельних ділянок і він їх успішно... ну це таке питання, ще невідомо як там буде. Але те, що це робиться всупереч програмі, то це очевидні речі. Навіть, коли я поставив 28 грудня питання на голосування щодо проведення земельних аукціонів, то більшість фракцій, у тому числі і БЮТ, тепер уже під керівництвом і під впливом «Кроку», я це абсолютно свідомо заявляю, не підтримали своєї програмної обіцянки.

А за які гроші ми будемо виконувати програму соціально-економічного розвитку міста, затверджену того ж самого 28 грудня минулого року...