Дострокові вибори до Тернопільської облради таки скасували голосами фракції БЮТ та Партії регіонів. Чому так сталося, чим ці вибори загрожували розповідає соціолог Олексій Антипович - керівник соціологічної групи "Рейтинг", яка продовжує моніторинг громадської думки на Тернопільщині.

Наприкінці лютого 78% опитаних були переконані, що дострокові вибори на Тернопільщині відбудуться вчасно – 15 березня. Майже 68% - висловили готовність взяти в них участь. Мешканці Тернопільщині не вірили, що намагання скасувати місцеві вибори пов’язано з бажанням зекономити кошти в період кризи – так вважали лише 19% опитаних. Водночас 68% переконані, що такі намагання викликані страхом програти вибори.

Результати виборів могли бути симптоматичними в масштабах цілої країни. Останні соціологічні дослідження засвідчують кілька визначальних тенденцій.

В період кампанії найстрімкіший ріст симпатій демонстрували ВО «Свобода» (з грудня рейтинги зросли з 13,2 до 26,4%) та ЄЦ (з 2,5 до 6,4%). Колишні ж лідери електоральних симпатій - на маргінесі.

Падінням рейтингів НСНУ, яке розпочалося ще у 2006р., вже нікого не здивуєш. Охолодження симпатій до БЮТ теж не новина. А от, що ми бачимо зараз справді нового – це падіння персонального рейтингу Ю.Тимошенко. Ще в січні довіра та прихильність особисто до прем’єра на третину перевищувала рівень прихильності до БЮТ. Тепер же ці показники однакові низькі – 17%. Втрата Ю.Тимошенко електоральної потуги - це та друга тенденція, до якої пропоную придивитися. 

Вже очевидно, що головування в Уряді пішло не на користь колишній галицькій улюблениці (на минулих парламентських виборах за БЮТ тут проголосувало більше 50% виборців). 68% тернопільчан негативно оцінюють її діяльність в ролі прем’єра. При цьому, найпопулярніша відповідь на запитання «Що чи Хто перешкоджає Ю.Тимошенко ефективно урядувати?» - це «неспроможність самої Ю.Тимошенко організувати роботу» та «непрофесійність членів уряду» (28% і 13% опитаних відповідно), ще 15% - звинувачують президента і 21% - його секретаріат.

Респонденти здебільшого не вважають обґрунтованими нарікання Ю.Тимошенко на В.Ющенка. 55% переконані, що якби В.Ющенко не був президентом, а Ю.Тимошенко була б прем’єром, вона б і далі робила помилки, але знайшла б інших винуватців. 59% вважають Тимошенко персонально винною у економічній кризі (стільки ж як і Ющенка). Практично стільки ж (58%) переконані, що вона, як глава Уряду не здатна цю кризу подолати, а 40% думають, що вона навіть не намагається цього зробити.

Майже дві третини опитаних вірять, що Ю.Тимошенко упродовж останніх півроку пішла на зближення з керівництвом Росії. З цим погодилися більшість прихильників усіх партій, у т.ч. половина (!) прихильників БЮТ. Разом з тим на Заході поширена думка, що якщо Ю.Тимошенко заручиться підтримкою В.Путіна на президентських виборах-2010, це їй лише зашкодить перемогти на них; 69% впевнені, що від взаємних домовленостей Ю.Тимошенко і В.Путіна виграє саме останній. Дивлячись на безперспективність такої співпраці для самої прем’єрки та згубність для країни, виборці поступово втрачають інтерес до Тимошенко, як майбутнього кандидата в президенти України.

Значна частина виборців, готових віддати голоси за БЮТ тільки й чекає появи когось іншого. У випадку виборів до Тернопільської облради це мала бути ВО «Свобода». Кого ж народить політичний процес у загальноукраїнському вимірі – час покаже.

Рейтинги на виборах до Тернопільської облради (у % до усіх опитаних)

Всеукраїнське об'єднання "Свобода"    26,4
Блок Юлії Тимошенко    15,8
Народний Союз "Наша Україна"    10,1
Єдиний Центр    6,4
Блок Литвина     5,0
Блок Української Народної Партії    2,6
Громадянська партія "ПОРА"    2,1
Партія регіонів     2,0
Блок Народної Самооборони "Нескорені"    1,3
Інші   4,1
Не підтримую жодної партії / блоку    7,8
Не буду брати участь у виборах   8,4
Важко відповісти    8,0

Опитування проводилося 21 – 28.02.2009р. соціологічною групою "Рейтинг"; вибірка – 1000 респондентів; максимальна похибка опитування – до 3.1%.