Це єдиний на Львівщині медичний заклад, де застосовують невідкладну допомогу при маткових кровотечах у жінок не тільки після викиднів, а й в разі онкологічних патологій. Докладніше про це Вголос розпитав завідувача гінекологічного відділення лікарні Тетяну Хижняк.
Чи кожна жінка може звернутися за медичною допомогою у ваше відділення?
Наша лікарня вважається міською, але обслуговуємо пацієнтів із сіл області. Жінок з кровотечами в критичному стані привозить «Швидка», і немає різниці чи є міська реєстрація чи немає – негайно надаємо невідкладну допомогу. Важкість хворих, які поступають останнім часом, значно зросла. Про це говорить і той факт, що в порівнянні з 2010 роком, у 2011 році зросло використання крові та її компонентів приблизно вдвічі!
Яким чином відбувається поповнення Банку крові?
У нашій лікарні працює відділення переливання крові, де родичі або друзі пацієнтів, або просто бажаючі можуть поповнити запаси крові. Відділення працює професійно – ми ніколи не мали затримки чи відмови в отриманні необхідної кількості крові.
Які новітні технології застосовуються у наданні гінекологічної допомоги в лікарні швидкої медичної допомоги із ймовірністю збереження репродуктивних органів жінки?
Завдяки співпраці двох відділень – гінекологічного та інтервенційної радіології, фаховим лікарям, які опановують нові методики лікування, у нас є можливість проведення операції емболізації маткових артерій, з допомогою якої можна уникнути видалення матки при доброякісних пухлинах, зберегти не тільки якість життя жінки, а й, що надважливо, шанс народити дитину. На сьогодні гінекологічною службою КМК ЛШМД застосовуються і лапароскопічні методи при оперативних втручаннях.
Тетяно Іванівно, на Вашу думку, у чому причина погіршення стану репродуктивного здоров'я жінок?
Я би розділила цю проблему на декілька аспектів. Головні з них: занепад духовності населення, адже, бути цнотливим та мати стриману поведінку зараз не в моді. Ранній початок статевого життя, велика кількість статевих партнерів призводять до поширення інфекцій, які передаються статевим шляхом та які в кінцевому рахунку ведуть до непліддя та проблем з виношуванням вагітності.
Медичний аспект – кількість соматичних захворювань, спадкова та вроджена патологія зростають і недодають нам здоров’я. Фізичні чинники – світ в якому ми живемо, чим харчуємося, яку воду п’ємо, яким повітрям дихаємо.
Має значення також і відповідне надання медичної допомоги – можливість населення обстежитися та виявити захворювання на початковому етапі та отримати медичну допомогу у повному обсязі.
Унікальну міську лікарню пропонують реорганізувати на регіональний лад. Що ви можете сказати з цього приводу?
Урядом України запропонована медична реформа галузі охорони здоров'я. Зараз вона проводиться в пілотних областях – Дніпропетровській, Донецькій та Винницькій. Після апробації цей досвід буде поширений і на інші області України. Очевидно, що зміни торкнуться і нашої лікарні, яка за даною реформою, скоріш за все перейде до обласного рівня підпорядкування та фінансування.
Думаю, що у цьому напрямку має бути узгоджена політика міської та обласної влади щодо використання закладу та перспективи його розвитку з урахуванням потреб населення у медичному обслуговуванні, необхідності забезпечення належної його якості, своєчасності, доступності, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.