Фахівці вже давно зацікавилися цією проблемою. Їх висновки просто шокують: виявляється, позбавляючи себе можливості писати від руки, ми втрачаємо так багато, що час замкнути комп'ютер в шухляді столу, а ключ викинути в кватирку. А якщо серйозно, до висновків учених, які досліджували цю проблему протягом кількох років, напевно варто прислухатися.

Перш за все лист від руки сприятливо впливає на процес навчання, вважає норвезький психолог Ганна Манген. Професор провела медичне розслідування, місцем якого було обрано місто Марсель. Експеримент показав, що в моменти читання рукописів та електронних листів збуджуються різні ділянки головного мозку. Читаючи написане від руки, ми змушуємо працювати сенсорно моторну частину центральної нервової системи, в якій «зберігаються» навички письма, наша набута в дитинстві грамотність. Завдяки цій комірці мозку кожна цивілізована людина, на відміну від начиненого розумною електронікою робота, майже завжди здатна розпізнати рукописний текст. Тобто ми вміємо читати тому, що вміємо писати.

Практичну користь цього відкриття можуть відчути, наприклад, батьки, які намагаються навчити дитину читати ще до школи. Маляті буде простіше вивчити букви, якщо він спробує їх писати, повторюючи рухи руки батька.

Інша відмінність листа від руки – його більш низька швидкість написання – також корисно враховувати тим, хто навчається.

У ході свого дослідження доктор Манген розділила дорослий контингент на дві групи. Їм пропонувалося вивчити невідомий алфавіт, що складається з 20 дивовижних букв. Перша команда вчилася писати їх від руки, друга – знаходити на клавіатурі і друкувати. Шість тижнів після цього учасників запросили на іспит зі знання букв абетки та їх правильного написання. Ті, хто працював з ручкою, здали іспит на «добре» і «відмінно», решта – так собі. Клавіатурні учні, наприклад, плуталися в символах, дзеркально симетричних один одному.

Узагальнивши інформацію з різних наукових джерел, можна зробити висновок і про те, що при написанні листа від руки простіше формулювати думки. Не випадково багато відомих письменників, навіть маючи друкарську машинку або комп’ютер, воліли писати романи і повісті від руки. У всякому разі, саме ручкою або олівцем вони робили найперші начерки своїх творів, а вже тільки потім могли перенести їх в комп’ютер для редагування.

Ще один аргумент на користь листів від руки такий: його швидкість написання приблизно дорівнює швидкості думки. Коли ж пальці клацають по комп’ютерній клавіатурі, людина не завжди встигає обміркувати як слід одну пропозицію, а вже треба братися за інше. Якість роботи може постраждати.

Важливо й те, що при листі від руки людина менше відволікається. Справа в тому, що відволікатися від роботи  – це майже улюблене заняття людей. Тому, якщо ви зібралися писати на комп'ютері щось важливе і ця робота може зайняти не одну годину, то, можливо, варто заблокувати соціальні мережі і розважальні портали, які є серйозними відволікаючими факторами. Правда, п'ятихвилинні перерви на перегляд веселого відео можуть посприяти продуктивній роботі.

Але! Якщо ви працюєте над дисертацією або іншим об'ємним авторським твором, то подібні перерви навряд чи підуть на користь. Не втратити думку, якщо потрібна велика концентрація думки, допоможуть папір і перо.
Лист від руки також допомагає зберегти активність і ясність розуму у процесі старіння. Звичайно, молоді люди про це мало піклуються, але їм корисно знати, що, працюючи звичайною ручкою, ви розвиваєте гостроту пам'яті. Погодьтеся, гостра пам'ять дуже навіть може стати в нагоді, наприклад, на іспитах або у ході політичних дебатів.

Надзвичайно корисно також вчитися писати красиво. Вправи в каліграфії розвивають не тільки дрібну моторику рук і активізують мозок, тому що задіюють велику кількість нервових закінчень, але і привчають школярів концентрувати увагу, зосереджуватися, прищеплюють дисципліну і акуратність. Вправляючись у написанні букв, ми відточуємо координацію і точність рухів.

Взагалі, якщо довго займатися каліграфією, починаєш за собою помічати, що став терпиміший до різних подразників. Не дарма ж каліграфія в країнах Сходу вважається медитативним заняттям. Вона діє на наш втомлений мозок лікувально, особливо зараз, в епоху постійного інформаційного стресу. І не лише на школярів, але й на дорослих! Такі заняття допомагають навіть лікувати хвороби нервової системи, з якими не справляються медикаменти. Тому якщо хочете заспокоїтися – беріть ручку і хоча б по півгодини в день пишіть. Повільно, гарним почерком... Це допомагає!

Все це звичайно не означає, що треба зовсім відмовлятися від клавіатури і переходити на писання листів від руки. Як показують дослідження вчених, наші тіла різнобічно взаємодіють з навколишнім світом, і всі його фізичні об'єкти відіграють свою роль у вдосконаленні людини. Книга –  одну, ручка –  іншу, клавіатура комп'ютера – третю. Щоб не втрачати частину власного потенціалу, краще не відмовлятися від чого-небудь на користь іншого.

(За матеріалами науково-популярної преси)