Московський патріарх Кіріл звернувся з листами до предстоятелів усіх помісних православних Церков, запропонувавши “обговорити” томос для України.

Про це сповістив заступник очільника відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП Микола Балашов, пише РІА “Новости”.

За словами Балашова, Кіріл окреслив ставлення РПЦ до автокефалії УПЦ і заявив про “негативні наслідки” для православ’я, які можуть з’явитися через дії Вселенського патріархату.

Водончас, московський піп повідомив, що Кіріл запропонував предстоятелям помісних Церков влаштувати “загальне обговорення” ситуації з Церквою в Україні.

Нагадаємо, що на початку вересня у рамках підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїх екзархів у Києві: Архієпископа Даниїла Памфілійського зі Сполучених Штатів та Єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.

Наступного дня синод Російської православної церкви виступив зі заявою, в якій висловив «рішучий протест та глибоке обурення» у зв’язку рішенням Константинопольського патріархату призначити у Києві двох екзархів (повірених). Заяву було розміщено на сайті Московського патріархату.

25 вересня московські попи знову заявили, що «Україна — це їхня канонічна територія» та вимагають від Константинополя відкликати своїх екзархів, які готують УПЦ КП до надання томосу. 

У Константинопольському патріархаті заявили, що УПЦ МП не має права «виганяти» екзархів із України.

29 вересня в ЗМІ з’явилася стенограма зустрічі Вселенського патріарха Варфоломія та Московського Кіріла, що відбулася 31 серпня у Стамбулі. На цій зустрічі Російський патріарх Кіріл звинувачував українську владу у підкупі Вселенського патріархату, а Варфоломій наголошував на систематичній брехні РПЦ і праві України на незалежність.