У суботу активісти влаштували акцію протесту у пункті пропуску «Шегині», під час якої вимагали внести змінити до Митного кодексу та продовжити термін транзиту для авто з польською реєстрацією до 30 днів. Річ у тім, що народні депутати вже напрацювали відповідні поправки до українського законодавства, однак минуло  більше трьох місяців, а цей законопроект до Верховної Ради так і не потрапив. Обурені водії, аби нагадати про себе, перекрили на польсько-українському кордоні рух транспорту. 

Дешеві авто, дороге мито

«П’ять днів, які прописані в законі – це справді замало. Тим більше, що є законопроект, який дає можливість перетинати кордон раз в місяць, але його третій місяць блокують. Законопроект вже прийшов всі інстанції і заштопорився в комітеті з питань податкової та митної політики», – повідомив організатор акції Павло Горончак.

Він розповідає, перетинати кордон кожного тижня не лише важко, але й дорого. Їздити за такими правилами власники автомобілів більше не хочуть, тому згуртувались в соціальних мережах і організували пікет у Шегинях. На акцію приїхало понад півсотні водіїв з різних міст Львівщини.

«По-перше, добиратись кожні п’ять днів до кордону дорого, по-друге – черги. Щоб перетнути навіть не польську сторону, а лише українську треба три-чотири години», – каже активіст.

Разом із тим, автомобіль із польською реєстрацією коштує значно дешевше. Тому, мешканці прикордонних територій України купують автомобілі в Польщі. Через дороге мито, така ж марка на українському ринку дорожча на тисячі доларів.

«Народ не хоче їздити на «Жигулях», а хоче на нормальних авто. Якщо в нас машина коштує $ 13 тисяч, то там – $ 3 тисячі», – відзначає водій.

Пікетами єдиними

Законопроект №4341 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення строків транзитних перевезень для автомобільного транспорту» у парламенті зареєстрували ще 3 березня. Спершу він передбачав збільшення терміну перебування на території України аж до 100 днів. Згодом, депутати внесли поправки і скоротили його до 30 діб.

Один із авторів документу Василь Пазиняк впевнений, що запровадження тридцятиденного терміну транзиту не тільки полегшить життя бізнесу, а й зменшить корупцію на митниці. Крім того, на кордоні зникнуть постійні черги. Нардеп підтверджує слова водіїв – законопроект і справді третій місяць припадає пилом у комітеті з питань податкової та митної політики, де головою є екс-«регіонал» Віталій Хомутинник.

«Я думаю, що тільки під тиском громадськості цей законопроект може бути поставлений на голосування, бо,  як  бачите, злочинна Верховна Рада оговталася після розстрілу і в країні далі працюють кланові інтереси. За потрібні для людей закони вони голосують, якщо є тиск громадськості», – заявив Пазиняк.

На його думку, аби зрушити проблему з місця, ініціативна група водіїв має їхати до Києва і там тиснути на Верховну Раду.

«Якщо цей законопроект підтримає вулиця, тоді він матиме шанс», – додав депутат.

Автомобілісти також нарікають, що українські митники ігнорують Стамбульську конвенцію, яка дає їм право перетинати кордон з іноземними номерами лише раз на рік, але за умови наявності такого пакету документів: посвідчення водія, документу, що засвідчує право користуватись автомобілем (техпаспорт чи довіреність), трудової угоди з іноземною компанією або договору про співпрацю, а також шляхового листа.

Митницю в союзники

Під час пікету на кордоні домовились, що цього тижня активісти та в.о. начальника Львівської митниці Міндоходів Ігор Безсмертний зустрінуться за круглим столом, де і обговорять як діяти далі. Тож водії сподіваються, що зможуть заручитись підтримкою митників.

У Львівській митниці Міндоходів  «Вголосу» розповіли, що питання перебування автомобілів з іноземною реєстрацією на території України, в тому числі збільшення терміну транзиту, не є компетенцією регіонального управління, але додали, що повідомили у міністерство про вимоги власників транспортних засобів.

«Львівська митниця в межах своєї компетенції вживає заходів, щодо  вирішення цього питання. Так підготовлено та надіслано до Департаменту митної справи Міндоходів лист з пропозицією громадськості щодо вирішення цього питання. Також сьогодні це питання було порушено під час чергового засідання Антикорупційного форуму на тему «Боротьба з корупцією на кордоні», який відбувся з ініціативи СБУ», – йдеться в повідомленні.

У відомстві також повідомили, що зустріч керівництва митниці з представниками громадськість відбудеться 17 липня.

Водії ж попереджають: якщо досягти конкретики під час перемовин не вдасться, то у суботу знову виїдуть на кордон, але вже в більшій кількості.

«Якщо конкретних дій не буде, то ми далі плануємо перекривати митницю і не одну», –  наголосив організатор акції.

У разі потреби водії готові їхати і на Київ.

 

Мар’яна Білозір, «Вголос»