У треті роковини так званого Великого східнояпонського землетрусу в країні відбуваються жалобні заходи – в столиці загальнонаціональні збори, участь в яких візьме прем'єр-міністр Сіндзо Абе, а також імператор Акіхіто та його дружина, імператриця Мітіко.

Також по всій країні відбулась хвилина мовчання о 14:46 за місцевим часом – саме в цей момент три роки тому був зафіксований удар стихії біля узбережжя префектури Міягі на північному сході головного японського острова Хонсю. Тоді землетрус викликав гігантські хвилі, висота яких подекуди сягала 40 метрів. Були зруйновані 400 тис. споруд, знищені міські квартали й цілі населені пункти.

На АЕС «Фукусіма-1» вийшли з ладу системи енергопостачання та охолодження. Це викликало розплавлення ядерного палива, вибухи водню і радіоактивне зараження прилеглих районів.

Впродовж останніх трьох років ситуація на аварійній електростанції, попри те, що всі її реактори були приведені в стан холодної зупинки, залишається дуже складною. Головною проблемою є проблема витоків високорадіоактивної води, що загострилася влітку минулого року. Через постійне підняття рівня грунтових  вод об'єми радіоактивної рідини в підвальних приміщеннях енергоблоків щодня збільшуються на 400 тонн. Ще 400 тонн води, хоча і з меншим вмістом радіоактивних частинок, щодня потрапляє в Тихий океан.

Вирішення цієї проблеми компанією-оператором станції Tokyo Electric Power Company (ТЕПКО) шляхом створення системи наземних сталевих сховищ не дало результату. Новим кроком стало створення так званого шару вічної мерзлоти під станцією, над яким зараз працюють фахівці ТЕПКО.

В результаті удару стихії і аварії на АЕС 267 тис. людей досі змушені вести життя біженців. Багато хто з них безкоштовно розміщені в тимчасових будинках , зведених державою. Будівництво постійного комфортабельного житла в зонах руйнувань йде повільно – його обіцяють завершити через два роки.

На заражених ділянках навколо «Фукусіми-1» йде робота з дезактивації, однак поки влада не можуть назвати терміни повного очищення населених пунктів, де проживало приблизно 26 тис. осіб. Демонтаж АЕС займе, за оцінками фахівців, близько 40 років, хоча влада шукають способи скоротити цей термін.

Джерело: ИТАР-ТАСС

Фото: EPA/KOICHI KAMOSHIDA