Після того, як Росія в Азовському морі вчинила прямий акт агресії проти українського флоту, президент України оголосив про запровадження воєнного стану на 30 днів. При цьому Порошенко запевнив, що введення воєнного стану не має політичного підтексту і не вплине на дату проведення чергових президентських виборів, а також зазначив, що він не передбачає ескалацію військових дій з боку України. За  введення воєнного стану проголосувало 276 народних депутатів після того, як Петро Порошенко повідомив, що він буде введеним не по всій території України.

Які ж наслідки можуть бути від цього, давно очікуваного великою частиною суспільства, і водночас доволі несподіваного кроку Президента? Слово – експертам.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:

Якщо буде військова ескалація з боку РФ, то воєнний стан в Україні можуть і продовжити. Але я думаю, що Росія на це не піде і після 30 днів воєнний стан буде скасованим.

Є три сценарії розвитку подій в Україні. Перший – це якщо Росія під тиском міжнародної спільноти поверне нам три катери та наших військових і будуть якісь домовленості щодо режиму проходження Керченської протоки українськими військовими кораблями. За умов його реалізації напруга зменшиться. Для нас це найкращий сценарій.

Другий – це коли РФ може через певний час повернути військових та катери, але вони продовжать блокувати Керченську протоку. Він є найбільш ймовірний. Третій сценарій – це ескалація конфлікту між РФ та Україною. Це найгірший сценарій, бо він може передбачати повномасштабну війну.

Олег Соскін, директор «Інституту трансформації суспільства»:

 Введення воєнного стану означає для українців обмеження прав. Діятиме заборона акцій протестів, демонстрацій. Відповідно «зникає» дуже багато внутрішніх конфліктів, як протистояння «євробляхерів», «тарифні» протести тощо. СБУ контролюватиме медіа, мізки людей, зможе закривати ЗМІ, які не подобатимуться владі. Це небезпечна ситуація, бо навіть за місяць можна «встигнути» зробити велику зачистку.

Олександр Кочетков, політичний аналітик:

Воєнний стан потрібно було вводити ще у 2014 році, коли з боку РФ відбувались обстріли українських територій, коли РФ ввозила на територію України так звані гуманітарні конвої, коли була доведеною участь російських військових у вбивстві солдат ЗСУ під Іловайськом та у Дебальцевому. Ще в той час варто було переорієнтовувати країну на боротьбу з Росією.

Зараз воєнний стан не вирішить «азовської» проблеми в Україні. Її можна вирішити двома шляхами. Перший – це знищення Керченського мосту, адже цей міст збудований, щоб блокувати наші військові кораблі. Другий – це спільне патрулювання військовими суднами України та НАТО внутрішньої акваторії України у Чорному та Азовському морях.

Не варто забувати, що введення воєнного стану за відсутності розірвання дипломатичних та економічних стосунків з РФ означатиме згортання демократичних громадянських прав українців. Бо виглядатиме так: ми і далі торгуватимемо з агресором, натомість українці не мають права на акції протесту.

 

Олександр Солонько, політолог:

Воєнний стан потрібно було ввести 5 років тому, коли почалася анексія Криму, бойові дії на Донбасі.

«Прикро, що представники влади у 2014 році не знайшли підстав для його введення, а націоналістів, які вимагали впровадження такого стану, називали «агентами Кремля» 

Прикро, що тоді представники влади не знайшли підстав для його введення, а націоналістів, які вимагали впровадження такого стану, називали «агентами Кремля».

Наразі позиція змінилася:  ми бачили указ президента України про введення воєнного стану, його пункти є цілком прийнятні (щоправда, наразі не до кінця ясно, що ж міститься у «таємному» пункті).

 Олексій Голобуцький, заступник директора «Агентства моделювання ситуацій»:

Дії Росії на Азовському морі – це ситуація, яка вигідна для нас, щоб показати, що РФ – це країна-агресор.  Конфлікт на Азовському морі – це відкритий акт агресії Російської Федерації проти України, бо раніше росіяни, прикривались то «зеленими чоловічками», то «іх там нєт». Зараз наші кораблі почали обстрілювати та захоплювати окупанти – це пряма військова агресія. Відповідно Україна повинна почати по-іншому розмовляти з Московю. Щодо розірвання дипломатичних стосунків з РФ, думаю цього не станеться, бо – це пряме оголошення війни. Україна у цьому не зацікавлена.

Степан Хмара, дисидент, правозахисник:

Зараз потрібно не лише вводити воєнний стан, конче необхідно і розривати дипломатичні, економічні зв’язки з Росією. Я не розумію, якою буде користь лише від символічного введення воєнного стану. Найгірше, коли вийде так: ми воюємо з РФ, але паралельно торгуємо, а поїзди регулярно возять у Москву українських заробітчан. Це нонсенс, який може негативно вплинути на мотивацію українських патріотів та звичайних громадян. Якщо Росія агресор, то потрібно розривати дипломатичні стосунки, арештувати російський бізнес та інтернувати з території України усіх громадян РФ.