Зрозумівши, що цього сезону актуальний дешевий відпочинок, одесити кличуть приїжджих, пропонуючи їм квартири по 120–150 грн. на добу. Проте в реальності зняти житло за такі гроші непросто, оскільки його вибір невеликий. Вартість апартаментів в базах агентств стартує від 250 грн. Вимогливим курортникам, що претендують на комфортний відпочинок, взагалі доводиться платити більше, ніж до кризи.

Квартири для приманки

Вдалі травневі свята, під час яких, за інформацією директора агентства Best apartments Оксани Родинської, одеським маклерам вдалося знайти постійних мешканців практично для всіх квартир, що задаються внайми, дозволяє власникам житла біля моря мріяти про не менш вдалий літній сезон. Директор АН «Одеські канікули» Олена Куца повідомляє, що на сьогоднішній день вже заброньовано порядку 50% всієї нерухомості, що задається.

Директор агентства «Де люкс» Наталія Мисак чекає, що відпочивальників приїде як мінімум на 20% більше, ніж в минулому році. За її словами, зростає доля клієнтів, що намагаються забронювати квартиру на вихідні: ті, кому не вистачає засобів на повноцінну відпустку, шукають спосіб провести біля моря хоч пару днів. У агентствах геть заперечують вплив кризи на курортний сезон, заявляючи, що елітне житло має ще більший попит, ніж раніше, а відпочивати некомфортно приїжджі не хочуть, доплачуючи за інтер'єр.

«Туристи за останні роки звикли до хороших умов, тому вважають, що краще зняти апартаменти на менший термін, але провести відпустку з комфортом. Найдешевші квартири з косметичним ремонтом, старими меблями і без кондиціонера здати зараз украй складно. Популярністю користується нерухомість середнього класу (з євроремонтом, новими меблями, побутовою технікою) або елітна», — говорить Наталія Мисак. Сегмент дешевого житла не врятував навіть обвал цін, вважає вона. Якщо в минулому році мінімальна вартість квартир економ-класу стартувала з $30 на добу, то зараз «одиницю» можна зняти за 120–150 грн. Лояльність господарів пояснюється не лише їх бажанням утримати клієнтів, але і посиленням конкуренції на ринку оренди. За даними Олени Куцої, пропозиція житла, що задається, до сезону виросла на 20%, причому більшість нових надходжень — це саме об'єкти низького рівня.

«Цього року багато власників квартир, яким все складніше платити кредити, на літо перебираються до родичів, розраховуючи заробити на туристах. Масово виставили в оренду свою власність і ті, хто вже декілька місяців підряд не може її продати. Зрозуміло, що додаткові засоби по оновленні інтер'єрів такі орендодавці не вкладали», — говорить експерт. Втім, «непопулярність» дешевих пропозицій в Одесі має і інші пояснення. Обдзвонивши під виглядом потенційного замовника декілька місцевих агентств, з'ясувалося, що вибір житла по 120 грн. украй вузький, а в деяких компаніях «Останню таку квартиру тільки що здали». Представники АН всіляко відговорювали орендувати недорогі апартаменти, у фарбах розписуючи їх недоліки.

Замість «трущоб» пропонувалися комфортніші варіанти зі свіжим ремонтом і побутовою технікою, але вже по 250–300 грн. за добу. За словами пані Куцою, в сегменті середнього класу клієнти найчастіше цікавляться двокімнатними квартирами в центрі міста, які задаються не дешевше 400 грн. в добу. «Троячки» такої ж якості можуть бути на чверть дорожчі. Рідко замовники цікавляться житлом в районі селищ Котовського і Таїрова. В основному його підбирають не відпочивальники, а люди, що приїхали у відрядження.

З елітою не торгуються

З вимогливішими курортниками одесити і зовсім не церемоняться: їм як і раніше доводиться платити за житло в доларах по комерційному курсу. Більше того, багато апартаментів до сезону подорожчали на 5–10%. Зараз мінімальна плата за комфортну «одиницю» складає $100–120 в добу, максимальна ж сума може досягати $300–400. «Складно сказати, яке житло має великий попит. Клієнти замовляють як однокімнатні, так і дво-, трикімнатні квартири. Найпопулярніший — Приморський район міста», — уточнили в агентстві «Одеські канікули», додавши, що комфортабельні двокімнатні квартири пропонуються приблизно за $150 в добу, трьохкімнатні в даному сегменті обійдуться мешканцям в $250.

Проте в тих, що бажають оселитися в дорогих апартаментах, за словами представників АН, недоліку немає. Як і раніше, основний попит мають об'єкти в центрі, а також в Приморському районі. Як розповідає директор агентства «Місто» Катерина Крюк, при виборі житла клієнти звертають увагу на якість будинку (багато хто не любить традиційних одеських двориків), наявність парковки, що охороняється, рівень ремонту і меблів, забезпечення побутовою технікою, доступом в Інтернет.

Особливий попит мають квартири в новобудовах, але таких пропозицій в базах місцевих агентств не багато, оскільки сучасних житлових об'єктів в центрі міста практично немає. Апартаменти ж в старих будинках часто хоч і носять статус елітних, явно недотягують до vip-рівня, оскільки дорогий ремонт в самій квартирі не рідко поєднується з недоглянутою сходовою кліткою, відсутністю парковки і іншими витратами одеського колориту.

Можуть дозволити собі вимагати розрахунок в доларах і власники будинків, розташованих в безпосередній близькості до моря. Ця категорія житла традиційно має високий попит і практично кожен сезон потрапляла в список дефіцитних. У 2009 р. особливий брак не відчувається — на вибір відпочивальникам можуть надати не менше чотири – шість відповідних об'єктів, але і без постійних мешканців вони не простоюють, що позначилося на ціновій політиці.

Скромний будиночок в Аркадії в нинішньому сезоні коштує від $60 за добу. За такі гроші доведеться жити в старому приватному секторі, не рідко в одному дворі з господарями. Проте, на відміну від квартир економ-класу, недорогі будинки цього літа мають підвищений попит, оскільки забезпечують наймачам місце для зберігання авто і дозволяють зупинитися безпосередньо біля моря (10–15 хв. ходьби). Останнє особливо актуальне питання, враховуючи, що Фонтанськая дорога зараз на ремонті і трамвай тимчасово не курсує.

Пристойніший будинок площею 50–80 кв. м. порівняно нестарої споруди з ремонтом і окремим двором обійдеться від $120 за добу. Причому, за прогнозами маклерів, господарі найбільш популярних об'єктів цієї цінової категорії в липні зможуть збільшити ставки на $10–20. Вартість оренди елітних котеджів стартують з $300–500 за добу. Найдорожчий об'єкт, який на сьогоднішній день є в базі місцевих маклерів, — чотирьохповерховий особняк на Фонтанськой дорозі площею порядку 1 тис. кв. м з власними ландшафтними угіддями в 1 га. У будинку є басейн, дизайнерський ремонт і інші блага, але немає власного пляжу. За добове перебування на такій віллі доведеться сплатити $1300.
 

За матеріалами Деловая столица