За інформацією Держслужби туризму і курортів, за 9 місяців 2009 років число українців, які виїжджали за рубіж як організовані туристи (групові тури), зменшилося на 20% (до 1,17 млн. чоловік). При цьому число громадян, які пересікали кордон самостійно, навпаки збільшилося на 1,6% (9,84 млн. чоловік).

Куди їдемо?

Ігор Захаренко, директор туристичної фірми «Феєрія», вважає, що збільшення кількості індивідуальних поїздок і зменшення числа групових турів пов'язане із спрощенням здобуття віз в країни ЄС. «Зараз отримати візу самостійно набагато простіше, ніж ще пару років назад. Багато українців відмовляються від послуг профільних компаній і займаються організацією поїздки за кордон самостійно», — говорить Ігор Захаренко.

Слова експерта підтверджує і статистика Держслужби туризму і курортів. Так, найістотніше скорочення організованого туризму сталося по європейському напряму — число групових турів до Польщі впало більш ніж в 2 рази, а до Чехії — на 44%. Число поїздок до Єгипту і Туреччини скоротилося на 46% і 24% відповідно.

В той же час загальний міграційний потік по традиційних для українців напрямках постраждав менше. Число громадян, що виїжджали до Росії за вказаний період, знизилося на 11%. Польщу за 9 місяців цього року відвідали на 36% більше українців, чим роком раніше, Угорщину — на 28%, а Германію — на 10%.

Причину цього зрозуміти нескладно. Криза змусила людей економити, і вони, якщо і наважуються їхати за кордон, то займаються організацією поїздок самостійно. Адже це обходиться в середньому на 15% дешевше, ніж покупка путівки в туркомпанії.

В цілому ж, за даними Держслужби, в січні-вересні за кордон виїжджало 11,6 млн. чоловік, що всього на 2% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Хто до нас?

В той же час іноземці різко скоротили свої поїздки в нашу країну. За 9 місяців 2009 року Україну відвідало 16,5 млн. іноземців, що на 3,7 млн. (18%) менше, ніж у вказаний період 2008 року. Найрізкіше падіння сталося по європейському напряму (-39%), на який доводиться третина всього в'їзного потоку до України. У два рази скоротилася кількість групових турів з Польщі і Молдови і на третину — з Білорусі і Ізраїлю.

Істотно скоротився і діловий туризм (-23%). У два рази менше бізнесменів приїхали до нас із Словаччини, Угорщини і Молдови. На 39% менше поляків. «Зарубіжні компанії бояться відкривати свій бізнес в Україні. Постійна політична нестабільність відштовхує бізнесменів із західних країн від інвестування в нашу економіку особливо останній рік, тому вони і зменшують кількість ділових поїздок до нас», — говорить глава асоціації ділового туризму Вадим Грабарчук.

Вголос про туризм, за матеріалами delo.ua