За даними провідної міжнародної організації по боротьбі з корупцією Transparency International Україна у 2007 році знаходилась на 118 місці за рівнем корумпованості. Показники дещо кращі порівняно з минулими роками, проте залишають бажати кращого. Львів корупція також не обійшла стороною, тим не менш боротьба продовжується.

За даними відділу по боротьбі з економічними злочинами ГУМВС України у Львівській області протягом 2007 року було задокументовано 135 злочинів про хабарництво, 128 злочинів було скеровано до суду.

Хабарництво зачіпає найрізноманітніші ланки суспільного життя, та є необмеженим у своїх масштабах. Чиновники, держслужбовці, директори навчальних закладів та інші люди, що мають хоч яку-небудь владу, часто не проти „зрубити лівої капусти”.

Так до трьох років позбавлення волі та конфіскації ½ майна було засуджено громадянку Ганчук Т.Ю., що працювала медпрацівником центральної міської лікарні в одному з міст області. Використовуючи своє службове становище, вона отримала від працівників одного з державних підприємств міста грошові кошти на суму 18 150 гривень. Ці гроші пані Ганчук мала передати в якості хабара службовим особам центральної міської лікарні та інституту медицини праці м. Києва. Ті ж в свою чергу мали б надати виписки-скерування без проведення медичного обстеження та посприяти позитивному вирішенню питання про встановлення професійного захворювання працівників даного підприємства.

Іноді ж суми хабарів бувають майже до смішного малими, принаймні задля того, щоб ризикувати заради них своєю свободою. Ціною свободи пані Сидячко, що була завідуючою відділенням комунальної гігієни санепідемстанції, стали 400 гривень, що їх вона вимагала за складання позитивного акту перевірки приміщення від приватного підприємства. Тепер пані завідуючу засуджено на 3 роки позбавлення волі, з випробувальним терміном у 1 рік.

Влаштувати дитину в хороший дитячий садок без хабара, виявляється теж не легко. Наприклад, директор одного із львівських дитячих садків Гатишин О.Л. отримала 100 доларів США „на ремонт приміщень” від мами маленького хлопчика. Нагородою за таке „меценатство” став прийом дитини до садку у якому нібито вже не було вільних місць. Суд наклав на хазяйнувату директорку штраф у розмірі 12750 грн.

Але не тільки хабарі є ознакою корумпованості суспільства. Відчуття чиновниками вседозволеності також вкорінюють її у сучасному соціумі. Так за скоєння посадових злочинів у грудні минулого року за статтею 365 (Перевищення влади або службових повноважень) ч.3 та статтею 366 (Службове підроблення) ч.2 КК України було засуджено колишнього голову N–ської сільської ради пана Рибяка. Підприємливий голова, звісно, що безкоштовно, надав собі у власність 0,87 га відпочинкової зони для ведення особистого селянського господарства, в результаті чого завдав державі збитків на 434 800 грн.

От тепер й лишається думати й шукати причини такого становища. Скидати все на безликого ворога вже якось несерйозно, а людською жадібністю всього не поясниш. Є, мабуть якісь причини, що примушують людей не цуратися жодної копійчини, що майже сама йде в руки.

Імена та прізвища змінено.

Андрій Козлов, ВЗГ ГУ МВС України у Львівській області