У 2018 році обсяги лізингу на українському ринку зростуть у 1,2-1,5 рази. Зростання обсягу лізингу буде відбуватись за рахунок проведення лізингових операцій в нових сегментах ринку, а також  за рахунок залучення бюджетів муніципалітетів до лізингових схем фінансування. Таким був лейтмотив міжнародної конференції «Лізинг в Україні: нові виклики та можливості», яка відбулася 12-13 квітня у Львові за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

«Наші оптимістичні очікування на 2018 рік – зростання лізингового ринку не менш як на 20%. Головний драйвер та вигодоотримувач цього ринку залишається незмінним – малий та середній бізнес, для якого спрощується доступ до фінансів. Малий та середній бізнес починає більше розуміти переваги та використовувати небанківські способи фінансування. Банківський ринок традиційно є більш зарегульованим. Дуже часто банківські кредити є недоступними для малого та середнього бізнесу», – підкреслила Юлія Вітка, заступник керівника проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

«Портфель лізингових компаній зараз зростає швидше, ніж ВВП країни. За 2017 рік вартість договорів фінансового лізингу збільшилась на 32% – до 12,97 млрд. грн. І ми бачимо, що цей тренд продовжується», – підкреслив Олександр Залєтов, член Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг). За даними регуляторів ринків фінансових послуг (НБУ та Нацкомфінпослуг), збільшення обсягу операцій фінансового лізингу демонструють як лізингодавці, так і банки. Сукупний портфель лізингових угод у 2017 році склав 40,8 млрд грн, з них угоди укладені юридичними особами– лізингодавцями – на суму 22,8 млрд грн, а лізингових угод банків – на суму 18 млрд. грн.

Лізингові компанії – учасники асоціації «Українське об’єднання лізингодавців» (об’єднує левову частину учасників ринку) демонструють значно більші темпи зростання – за 2017 рік учасниками асоціації було укладено нових угод на суму 9,7 млрд грн, що на 53% більше ніж минулого року.

«Нові напрями фінансування, оперативність прийняття рішень, гнучкість графіків та умов, якісний маркетинг стають запорукою успішного розвитку цього бізнесу», – пояснює Олександр Кощєєв, голова Ради директорів Асоціації «Українське об’єднання лізингодавців». «Небанківські установи набагато швидше, ніж банки, приймають рішення. Вони більш клієнторієнтовані і мають можливість пропонувати фінансування на «гнучкіших» умовах. І тому ми даємо позитивний прогноз розвитку ринку. На 2018 рік зростання ринку лізингу очікується в 1,2-1,5 рази. Але все буде залежати від регуляторного середовища та фінансової стабільності», – пояснює він.

Подальший розвиток небанківських форм фінансування бізнесу в Україні буде залежати від того, наскільки швидко парламентарі погодяться змінити правила гри на ринку небанківського фінансування. Наприклад, є дуже важливий законопроект «Про фінансовий лізинг». Він  дозволить  створити необхідні умови для залучення додаткових інвестицій в економіку.»

Зростання лізингу може відбуватися за рахунок розвитку абсолютно нових сегментів, які раніше взагалі не були розвинені. Наприклад, фінансовий лізинг може бути дієвим для покращення роботи місцевої влади. Останні рішення міських рад Львова та Тернополя про закупівлю через фінансовий лізинг муніципального транспорту – один із яскравих зразків того, що лізинг є ефективним не лише в бізнесі. Такі угоди не лише вирішують питання покращення обслуговування населення, але й зменшують навантаження на бюджет.

Довідка:

Асоціація «Українське об’єднання лізингодавців»створена в 2005 році як добровільне об’єднання професійних учасників ринку лізингу. Головною метою Асоціації є «сприяння розвитку відкритого і рівнодоступного ринку оперативного і фінансового лізингу в Україні шляхом координації діяльності підприємств, що об'єдналися для захисту спільних інтересів».

За додатковою інформацією щодо Асоціації «Українське об’єднання лізингодавців» звертайтесь за телефоном:+38 044 529 46 90; +38 093 381 51 00, email: uul@uul.com.ua ; http://www.uul.com.ua

В 2017 році Національна комісія, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) завершила ліцензування лізингової діяльності. Станом на 1 січня 2018 року ліцензію на надання послуг з фінансового лізингу отримали  379  компанії (94 лізингодавців – юридичних осіб (не фінансових установ) та 285 фінансових компаній).

Мета Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» (жовтень 2016 року – грудень 2020 року) – допомогти перетворити фінансовий сектор України на прозору, справедливу та диверсифіковану систему, яка підтримує підприємства всіх розмірів та слугує потребам людей. Проект підтримує реформування фінансового сектору в Україні та надає допомогу за такими напрямами: підвищення довіри до банківського сектору; розширення доступу до фінансів у небанківському фінансовому секторі; розширення застосування електронних фінансів; реформування пенсійної системи; а також інформаційно-освітня робота з вразливими групами населення для збільшення їхнього залучення до фінансових ринків. Особливу увагу Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» приділяє питанням фінансової грамотності та захисту прав споживачів фінансових послуг, щоб допомогти їм отримати впевненість, знання, інформацію та захист, необхідні для розширення можливостей повноцінної участі у фінансових ринках.

За додатковою інформацією щодо Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» та його діяльності, просимо звертатися до Групи Проекту з комунікації та зв’язків з громадськістю за телефоном: +38 0442370210. Сторінка Проекту в Facebook: https://www.facebook.com/FSTProject/.