"Миші", які "з'їли" 2700 вагонів зерна на складах Держрезерву України – не єдиний приклад корупції і розкрадання в агентстві. Є ще щонайменше 6 великих схем, які привели до мільярдних збитків.

Про це заявив колишній глава Держрезерву Ярослав Погорілий "Лізі". Його було звільнено у травні 2020 року міністром фінансів України Ігорем Петрашком.

За його словами, Держрезерв є одним з найбільш корумпованих відомств в країні.

"Виходячи з уже проведених аудитів, збитки Держрезерву від корупційних діянь склали понад 1 млрд грн", – розповів Погорілий.  Він також додав, що десятки зафіксованих порушень передані у НАБУ, СБУ, ДБР, Нацполіцію і прокуратуру.

Розкрадання продукції на складах. Збиток – 800 млн грн, виявлено 3 випадки.

 

У Чорткові та інших комбінатах хлібопродуктів (КХП), які входять в структуру відомства, Погорілий з аудиторами не знайшли половини зерна, заявленого у звітах 2018-2019 років. Бракувало як зерна Держрезерву, так і продукції аграріїв, які просто орендують склади.

Погорілий зазначив, що в кінці 2019 пройшла інвентаризація, але відхилень не зафіксували. Всього через кілька місяців аудит показав, що продукції на складах немає. Зловмисники вдалися до хитрощів. Якщо відкрити кришку ємності з зерном, все виглядало природно. Але зерно займало лише кілька метрів верхнього шару, а під ним – перемички, дошки і шифер.

Нестача зерна у Чорткові сягала 40 000 т. На ДП "Златодар" в Золотоноші ще у 2015 році зафіксували "втрату" 112 000 т зерна.

Торги на внутрішніх аукціонах. Збиток – сотні мільйонів гривень.

За словами Погорілого, поки всі закупівлі держпідприємств переводили в Prozorro, продукцію Держрезерву продовжували продавати на внутрішніх аукціонах в будівлі відомства. Оголошення про торги були заховані на далеких сторінках сайту.

"Про такі аукціонах знали тільки ті, кому про це потрібно було знати. Вся реалізація проводилась в керованому, ручному, контрольованому режимі. Конкретні факти таких операцій повинно встановити слідство", – розповів він.

Безтоварні операції. Збиток – сотні мільйонів гривень.

Як зазначається, були випадки, коли за документами послуга підприємствам Держрезерву надана, а за фактом роботи не виконувалися. Це стосувалося як технічних робіт, так і послуг зі зберігання.

Так, на ремонт даху комбінату "Дніпро", за період 2015-2019 рік витратили з бюджету близько 4,5 млн грн. "Але роботи проводяться в основному власними силами за допомогою старого руберойду. Решту грошей осідають в кишенях керівників підприємств", – розповів Погорілий.

Ще один випадок був на хлібних базах Чортківського КХП, відбувалася закладка "повітря" замість зерна. Саме тому в Держрезерві на період проведення аудитів практично не було повноцінних директорів, всі посадові особи – тимчасові, у статусі в.о.

Нецільове використання потужностей Держрезерву. Збиток – 60 млн грн, виявлено 5 випадків.

За словами Погорілого, частина потужностей Держрезерву (склади, елеватори і холодильники), які не задіяні агентством, традиційно здають у користування приватним компаніям. Таким чином компанія заробляє гроші і поповнює спецфонд бюджету.

Під час перевірок було виявлено, що потужності для зберігання одних товарів використовуються для зберігання інших. Зокрема, на зернових елеваторах виявили мінеральні добрива, які не були враховані в документації конкретного складу. Всі платежі йшли "повз касу".

Преміювання керівників. Збиток – десятки мільйонів гривень.

Це - окремий випадок, зазначає Погорілий. "Занижують заплановані на рік показники доходу, які демонстративно перевиконувалися – керівники отримували премії", – заявив він.

Наприклад, на потужному ДП "Златодар" керівник отримав премію понад 1 млн грн за 2018 рік. А в Житомирі на комбінаті "Рекорд" у тому ж 2018 році за виконання плану надходжень лише на 70% розмір премії становив 300%.

Нагадаємо, зі складів Держрезерву загадково зникло 150 тонн зерна на понад 800 млн гривень.