У листі до президента Анджея Дуди конгресмени наголосили, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті негативно вплинуть на діалог, наукову діяльність та розрахунок зі злочином Голокосту в Польщі, повідомляє Польське Радіо.

Конгресмени зазначили, що тисячі поляків ризикували власним життям, рятуючи євреїв, але водночас не можна ігнорувати багато задокументованих випадків прямої і непрямої підтримки нацистів з боку поляків у скоєнні злочинів щодо єврейського населення.

«Визнання злочинцем кожного, хто говорить про цю дійсність, буде несправедливим», – написали конгресмени, додавши, що боротьба з неправдивими та неприємними звинуваченнями має проводитися завдяки освіті.

«Свобода слова та відкриті дебати – це кровообіг усіх демократичних держав, особливо під час найважчих для примирення питань», – написали автори листа до Анджея Дуди.

Тому американські конгресмени закликали президента Польщі ветувати поправки до закону, а також висловили сподівання на діалог щодо цього питання.

Нагадаємо, сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті Польщі. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті».

Уже повідомлялося, що МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль відправляє посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду».

Раніше і українські націоналісти зробили заяву щодо цього закону, назвавши його прямим втручанням у внутрішні справи України й по суті висуненням територіальних претензій. Також вони висунули вимогу звільнити міністра закордонних справ Павла Клімкіна за черговий провал вітчизняної дипломатії та закликали Президента України Петра Порошенка як відповідального за зовнішню політику негайно публічно засудити рішення польського Сейму та повернути звання Героя України Степанові Бандері та Романові Шухевичу, яке відібрав злочинний режим Януковича.

На цю тему читайте також:  Із адвоката в ката: чому Польща знову наступила на українську державність?

«Вголос»