Про це інформує власкор «Вголосу».

Виконавчий директор Регіонального відділення Асоціації міст України (РВ АМУ) Богдан Самойленко розповів, що експерти із України, Польщі та Білорусі зібралися, щоб напрацювати певні пропозиції щодо відродження місцевого самоврядування.

Представник фундації «Європейська академія самоврядування» Анжей Страва привітав учасників заходу і розповів, що у сусідній Польщі ця реформа пройшла давно і вже є чим похвалитися. Тому закликав українців вчитися на досвіді колег із інших країн. Він додав, що Польща у свій час стартувала приблизно із того самого, що й нині Україна.

Консул Генерального консульства Республіки Польща Кшиштоф Савіцкі розповів, що місцеве самоврядування по суті випадає із ланцюга держави та поділився спогадами про «ліфтинг» містечок у Польщі.

Поділилася досвідом роботи органів місцевого самоврядування і колишня заступник мера Любліна - Ельжбета Колоджей-Внук. Вона розповіла про структуру адміністрації місцевого самоврядування у Польщі та вибори. Вона наголосила на важливості фіксування думки громади, інформування мешканців про використання коштів. У якості прикладу вона розповіла про Люблін, ті проблеми та виклики, які стояли перед містом і як можна презентувати місто.

Консультант із бюджетних питань АМУ Василь Гром зауважив, що слід повернути до життя і заново створити те, що здатне жити. Він наголосив, що місцеве самоврядування в рамках децентралізації не може витрачати на вітер ані слів, ані часу, ані коштів. Бо із часом кожний громадянин прийде і спритає, чому у місті калюжі, чи чому немає світла, із розвитком місцевого самоврядування зростає відповідальність у об’єднаних територіальних громадах та її вага. ОТГ, на думку експерта, має змінити систему управління, мовляв, не можна збити все до купи, як це раніше було у сільських радах, має йтися про управління публічними фінансами.

Також має бути окремий бюджетний регламент, а бюджет має формуватися в певній програмі, якою мають опікуватися програмісти, статисти та фінансисти. Гром переконаний, що займатися місцевим бюджетом мають професіонали.

Керівник проектів «Регіонального бюро розвитку» Алєсь Міхалєвіч розповів про реформу місцевого самоврядування в Білорусі та розвиток малих міст. Власне, у сусідній країні чимало говорять про місцеве самоврядування, у тому числі президент країни Олександр Лукашенко, проте насправді про реальну реалізацію не йдеться. Йдеться про призначення із центру аж до рівня селишної ради. А загалом питанням децентралізації займаються різноманітні експерти та інституції, які працюють, наприклад, над рейтингом інвестиційної привабливості того чи іншого привабливості.

Також він розповів, як було у Білорусі за радянських часів. Мовляв, карта областей і районів була створена швидше для міліції, бо вона немає нічого спільного із управлінням. «Сенс обласного рівня - це контроль», - зауважив він.

У Білорусі по-суті існують «обжинки», коли чимало коштів витрачається на те, щоб у певному місці зробити гарні фасади, урочисто відкрити будівлю, проте там може не бути каналізації. Мовляв, нібито є господарник, але це не вирішує проблем.

Організаторами семінару стали волинське регіональне відділення «Асоціація міст України» у співпраці з ВГО «Інститут Республіка», «Європейською Академією розвитку науки і бізнесу», Фундацією «Європейська Академія місцевого самоврядування» (Республіка Польща) під почесним патронатом Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку.