«Ну скільки можна колядувати і що нового там почуєш?» – такими словами відреагувала на запрошення друзів піти на черговий концерт фестивалю «Велика коляда», який проходить у нашому місті впродовж січня. І дуже помилилася. Уже з перших хвилин виступу дитячо-юнацького хору «Надія» львівського храму Ольги і Єлизавети була заворожена: ангельські дитячі голоси під склепінням старого храму брали за душу, й виконували діти далеко не простенькі народні колядки, а складні музичні твори.

Так само вразили народний фольклорний ансамбль «Любисток» із міста Шостки на Сумщині, народна хорова капела Національного університету України «КПІ», академічний хор Ніжинського училища культури і мистецтв ім. Марії Заньковецької, які виступали цього вечора. Звучали коляди Центральної й Північної України, й це відчувалося в кожному звуці, а в храмі був повний аншлаг.

Фестиваль розпочався 7 січня і завершиться великим гала-концертом в останню неділю місяця – 25 січня. Як розповіла член оргкомітету Надія Дзвоник, цей фестиваль у храмі Пресвятої Євхаристії започаткував його тодішній настоятель, а нині владика Йосиф Мілян 2000 року з нагоди 2000-ліття християнства. Спочатку це були концерти, в яких брали участь 5-6 хорів; усе відбувалося в один день. З кожним роком долучалося все більше колективів, і стало зрозуміло, що захід має мати більшу форму, ніж просто концерт. Спочатку це був тижневий фестиваль, потім він тривав два тижні, а тепер – майже місяць, і вінчає його завершальний гала-концерт. Отож нині щодня з 19:00 до 21:00 (а деколи й довше) в старовинному храмі звучить коляда, та ще й яка!

Особливістю цього фестивалю є те, що він щороку має свою тему, й відповідно до цієї теми композитори й аранжувальники готують репертуар. Цю тему заздалегідь доводять колективам, які хочуть брати в ньому участь. Також вони мають вивчити обов’язкові твори, щоб потім їх разом виконувати на гала-концертах. Це виглядає, як великий зведений хор. Наприклад, у завершальному гала-концерті дитячих та юнацьких колективів разом колядували 16 хорів!

«На фестивалі формуються нові творчі колективи, композитори викладаються на повну, з’являються молоді цікаві композитори, які пропонують свої твори, – розповідає Надія Дзвоник. – Їх відбирають члени оргкомітету. З кожним роком долучаються нові музичні колективи з Центральної, Східної України, з Півдня. Так, цього року у львівському фестивалі «Велика коляда» беруть участь колективи з Одеси, Запоріжжя, Чернігівщини, Сумщини. Всього за місяць під склепінням старого храму виступлять 65 творчих колективів, а це більше ніж півтори тисячі людей нестимуть позитивну емоцію української коляди, прослави новонародженого Божого Дитятка».

Ще однією особливістю фестивалю, як зазначила співрозмовниця, є те, що кожного року він має свою тему: наприклад, гуцульська коляда, поліська коляда, лемківська коляда. На основі цієї етнографічної теми щороку видають збірки коляд. Цьогорічний фестиваль присвячено композитору, аранжувальнику, громадському діячеві й багаторічному членові оргкомітету фестивалю Юрію Антківу, який цього року відійшов у вічність. Він написав багато нових творів для «Великої коляди», завдяки його творам цей фестиваль набув такого широкого формату.

«Фестиваль є унікальним у тому плані, що звучить багато колядок, яких ми не чули і не знаємо, – додає ще один член оргкомітету, керівник дитячо-юнацького хору «Надія» Ольга Баглай. – Нам цікаво чути коляди з різних регіонів України, й це є одне з найбільших завдань цього фестивалю – показати ці коляди, об’єднати їх і засвідчити, наскільки багатою є наша культура, наші національні традиції. Ми повинні це зберігати, передавати з роду в рід. Сподіваємося також, що нашу західну культуру несуть в інші регіони України».

Ініціативу Львова вже підхопили інші міста: подібні фестивалі відбуваються в Івано-Франківську, Чернігові, Черкасах, Кіровограді та Херсоні.

Надія Пастернак, спеціально для «Вголосу»

Фото Йосипа Марухняка