Як інформує Учасниками дискусії-експертами у «карпатській» власності стали Богдан Пужак, керівник компанії «Галицькі Інвестиції» і власник об’єктів в Славську і Східниці, Іван Одосій, керівник агентства нерухомості «Карпати-Київ».

Кому ж належать Карпати на думку експертів? «Територією господарюють гуцули. Все залежить, як з ними комунікувати. З гуцулами треба по-людськи, без конфліктів. Вони мають свій менталітет, дуже побожні», - зазначає пан Іван.

Але у власність все більше втручається бізнес.

«Винні в цьому місцеві – вони все запустили, всі продажні. Цей хаос діє проти цих людей, але вони терплять його», – додав історик Василь Расевич.

Експерти радять підвищити рівень відповідальності за власність як з боку місцевих жителів, так і бізнесу. На їхню думку, відповідальністю є прийняття непопулярних рішень, які забезпечують життя громади.

Бізнес робить певні кроки до соціальної відповідальності, яка б забезпечувала прийняття цих рішень. «Гідроелектростанції, вітрові та сонячні станції стали популярною темою. Але український бізнес парадоксальний: благородну тему використовують, щоб відмити гроші Кіотського протоколу», – зазначив Василь Расевич.

Також експерти робили прогнози щодо майбутнього українських гірських курортів: «Щодо майбутнього туристичного бізнесу в Східниці чи Славську – все буде залежати від ситуації в країні. Оскільки ми маємо таку систему управління в державі, ми не можемо вдало зробити бізнес».

За словами дискусантів, щоб вплинути на це, необхідно змінити систему місцевого самоврядування для отримання влади територіальними громадами і розподілу ними коштів. Також немає єдиного органу для фінансового контролю на загальнодержавному рівні.