Міжнародному дню музеїв присвячується

З виступу директора Історичного музею у Львові Богдана Чайковського в передачі «Суспільний діалог» ЛОДРТК .

Грибок з’їдає стіни палацу Бандінеллі

Завжди є проблема з фінансуванням. Влада мала б визначати пріоритети і допомагати нам. Бо створюється враження, що ми весь час ходимо і переконуємо, що те й те треба зробити. Мала б бути навпаки: влада повинна питати чи ставити перед нами завдання що треба робити. Але не можу тішитися і хвалитися, так не є . Конкретні приклади. Палац Бандінеллі, який відвідують всі, був тут і Президент Ющенко. Але витративши 10 млн. грн. на його реставрацію за півтори роки ще за попереднього міського голови, якого ЗМІ дуже критикували, Любомира Костянтиновича, потім треба було ще 600 тис. грн. дофінансувати, щоби провести гідроізоляцію. Але продовж двох нових мерів я звертаюся з проханням даремно. Все, що зроблено, на що потрачено величезні гроші — 10 млн. грн. може бути знищено. Тепер вже на першому поверсі агресивний грибок з’їдає ці стіни, це передається на експонати, порушує температурний режим. Влада ніби не чує і не розуміє.

Я пригадав, як влада напередодні відзначення 750-річчя Львова оголошувала пріоритети фінансування, де було сказано, що насамперед треба реставрувати центральну частину, Площу Ринок , щоб були нормальні фундаменти і дахи, пам’ятаєте, ото було визначено завданням № 1. Цього не зробили. Це дійсно так. А тепер, коли вже пройшов рік-півтора, все йде навпаки. Я конкретні приклади навожу. В палаці Бандінеллі гідроізоляція не проведена. Чорна кам’яниця, перлина архітектури 16 ст., зверху є так званий атик. Так вже впродовж 8-9 років у скульптури відвалюється деталі, відпала рука, частина голови. Треба щось робити. Ми дротами скручуємо, забираємо і зберігаємо деталі, що відпадають. Але треба щось робити. Наступне. Музей арсенал. Ми вирішили відремонтувати дахівку, якій вже 26 років і яка протікала. Поміняли більшу половину, а четверта чи третя частина залишилась не відремонтованою з минулого року. Вода затікає на експонати.

Музей пошти не відкрито

Музей пошти, який мав би бути відкритим ще півроку чи рік тому в єдиному комплексі палацу Бандінеллі, має цікаву історію. У всій час Укрпошта внесла близько 1 млн. грн. для того, щоб потім передати їй це приміщення. Ще за міського голови Буняка були непорозуміння, але нам було доручено робити цей музей. Тоді я прийшов, щоб нормально полагодити це питання з Укрпоштою, але отримав пропозицію щодо повернення їм втрачених індексованих грошей. Потім за короткий час помінялася влада, Сірик відмінив це рішення і нас зобов’язали заключити угоду з Укрпоштою про оренду цього приміщення та спільно робити цей музей. Пройшло півроку, протягом яких були певні напрацювання. Але знову влада помінялася. Новою владою відміняється попереднє рішення і цокольне приміщення палацу повністю віддається Укрпошті, при цьому останню було зобов’язано до кінця минулого року відкрити у Львові Музей пошти. Кіт не валявся. Влада прийняла рішенні і не контролює його виконання. Коли буде відкрито і чи буде це музей, підкреслюю музей, а не декорації та просто діюче відділення. Не можна допускати спекуляцій ні з боку влади, ні з боку пошти в термінах і по суті.

Коломийки з Музеєм техніки

Рішенням міськвиконкому передано нам частину приміщень під створення Музею техніки, і, не отримавши жодної копійки на те, щоб зреалізувати нашу концепцію, ми за рахунок власних грошей, власних прибутків розробляємо технічну документацію на погодження першочергових робіт по збереженню і виведенню з аварійного стану приміщення і щось починаємо робити.

Мене всі вчать, що музей не повинен чекати бюджетного фінансування, а вишукувати гроші у спонсорів і меценатів та давати сам собі раду. Отож ми зробили перший крок, знайшли фірму, яка підписала угоду про співпрацю, від реставрувала дах, вікна, упорядкувала і зробила виставку-продаж антикваріату старих автомобілів. Наш музей мав отримувати 1500 грн. за нашу співпрацю, наукові консультації, нам також передавалися кошти від продажу квитків плюс доходи від наших виставок по тематиці. Що тут почалось! Почали розпускати чутки, що там якась приватна фірма, що там з’явилися великі гроші, статті в пресі. Але запрошую податкову перевірити чи є порушення у наших діях. Ми також запрошуємо місто зробити це. 

У результаті ми тепер проводимо наради по цьому питанню за участю керівників ОДА та облради.

Щось треба робити. Якщо ні одна влада, ні інша не можете допомагати в фінансуванні, ви хоч не заважайте хоч щось трохи робити, щоб підтримати в нормальному стані. Обіцяли створити спільну робочу групу, запрошувати на консультацію, місто розповідає, що має свою концепцію. Ми кажемо, що в нас є своя концепція створення цього музею. А в них є своя. В них навіть є спеціалісти, які мають експонати. Це не зрозуміло взагалі.

Міська влада блокує реставрацію приміщення Музею визвольних змагань

Цього року вперше на сесії облради було відселено 850 тис. на реставрацію приміщень на Лисенка 23 а під створення Музею історії визвольних змагань. УКБ області провів тендер, визначено переможця. Тобто є гроші, законно визначено того, хто це має зробити. Треба один маленький папірець — рішення міськвиконкому про дозвіл на оформлення документації і проведення ремонтних робіт. Приміщення в аварійному стані, грибок починає роз’їдати стіни. Комісією визначено стан приміщення як аварійний. Визначено перелік першочергових робіт: заміна даху і встановлення металевої стяжки по периметру. Довіку цю місто не може надати понад півроку, влада навіть не хоче відповідати на це питання. УКБ зверталося 8-9 разів. І от тут вже я не розумію, бо коли йшли до влади, казали, що вони хочуть дипломатично, гласно, хочуть радитися, але це — діалог глухого зі сліпим. Нема з ким ці питання вирішувати. Спеціально палку в колесо вставляють? Ми жодної відповіді не отримали.

16 квітня ми написали до Садового. Це вже громадськість, численна рада по створенню музею на чолі з професором Головацьким, всі відомі громадські діячі, одне прохання: дати папірець, дати дозвіл на виконання робіт, бо без цього казначейство не оплатить гроші виконавцю. Кажуть, що УКБ міста хоче ці роботи робити. Тоді нехай дають цю пропозицію і спільно з УКБ області швидко приступають до робіт.