Про це інформує департамент захисту економіки Національної поліції України.

Експерт-оцінювач, від імені якого видавали висновки, мешкає та працює експертом на тимчасово окупованій території Луганської області.

Організатором злочинної діяльності та засновником товариства є 33-річний киянин. Від імені товариства існувала розгалужена мережа представництв. Офіси розташовувалися на території Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей, а також у Києві.

На Інтернет-сайтах було розміщено рекламні оголошення щодо проведення швидкої процедури визначення вартості об’єктів нерухомості та складання відповідних звітів про оцінку майна.

Представництва надавали експертну оцінку майна, в тому числі без виїзду фахівця на місце, але за певну грошову винагороду занижували її ринкову вартість.

З працівниками офісів проводили спеціальні інструктажі, на яких доводили, що сума грошової винагороди за послуги повинна становити 40% суми занижених платежів до бюджету у вигляді податків, тобто 300-500 доларів за один об’єкт.

На цей час встановлено чотири особи та два товариства, які причетні до злочинної діяльності. Зокрема, 33-річний організатор, 45-річна мешканка м. Львова, яка координувала роботу офісів західних регіонів, 29-річна львів'янка координувала роботу представництва у Львові, а також 50-річний мешканець так званої «ЛНР», від імені якого і здійснювали експертну оцінку.

При використанні схеми заниження вартості майна та одержання від клієнтів коштів як неправомірної вигоди, звіти про оцінку майна оформляли від імені товариства та підписували від імені його оцінювача.

Водночас експерт тривалий час перебував на тимчасово окупованій території в Луганській області та входить до «Асоціації незалежних оцінщиків» псевдореспубліки.

45-річна мешканка м. Львова передавала отримані гроші від незаконної діяльності особисто організатору. Частину прибутку чоловік залишав собі, а частину передавав експерту з «ЛНР». Ці гроші не вносили на рахунки або до каси товариства.

Також оперативники встановили, що «винагороду» передавали організатору готівкою або на картковий рахунок, відкритий на ім’я іншої особи.

На підставі матеріалів управління захисту економіки слідче управління ГУНП у Львівській області відкрило кримінальне провадження за ч. 4 ст. 368-4 (підкуп особи, яка надає публічні послуги) Кримінального кодексу України.

Щомісячна сума хабарів, яку зловмисники отримували з офісів та передавали організатору, становить понад мільйон гривень. Однак за 2015 рік одне товариство задекларувало 477 тисяч гривень, а інше валовий дохід не декларувало взагалі.

Під час цих обшуків вилучено 25 печаток та штампів суб’єктів господарювання, платіжні картки, на які регіональні представники перераховували гроші, одержані як неправомірну вигоду, комп'ютерну техніку, мобільні телефони, підготовлені звіти про експертну оцінку майна. Крім того, вилучено 20 тисяч гривень, отриманих як «подяку» за заниження ринкової вартості об’єктів нерухомості.

За це правопорушення передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 4-х до 8-ми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.