Найбільш точні ПЛР-тести на коронавірус тепер роблять не тільки в Києві, а уже і в лабораторіях більшості обласних центрів.

Як розповів DW заступник директор Львівського обласного лабораторного центру міністерства охорони здоров’я України Олег Когут, тести на полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР) вважаються найбільш точними при виявленні нового коронавірусу.

Тепер ПЛР-тести роблять не тільки в Києві. Їх почали виконувати в державних лабораторіях більшості обласних центрів, що помітно пришвидшує виявлення інфікованих – підозрювані на COVID-19 чекають на результат не 5-6 днів, а можуть отримати його за добу.

«Дослідження – це досить складний, тривалий процес, який проходить декілька етапів. Спершу виділяється генетичний матеріал збудника, якщо ми говоримо про COVID-19, то це – рибонуклеінова кислота (РНК). Далі йде, відповідно, ідентифікація того, чи справді цей генетичний матеріал відповідає збуднику COVID-19», – розповів директор лабораторії.

Також він пояснив, що для проведення повного циклу дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції потрібно 8 годин, а іноді і довше.

«Зараз лабораторія завантажена дуже сильно, оскільки звернень є багато. Людських рук бракує. Пропускна спроможність нашого лабораторного центру наразі –  40 проб на день, але ми плануємо цю кількість збільшити. Якщо залучимо ще іншу лабораторію, з якою вже підписані документи, то зможемо робити до 100 проб на день», – зазначив Олег Когут.

Задіяно 18 працівників двох лабораторій: у вірусологічній лабораторії у нас працює вісім фахівців: два лікарі і шість осіб середнього медичного персоналу. А в лабораторії особливо небезпечних інфекцій – десять фахівців: Три лікарі і сім – середньої ланки. Вони працюють позмінно, групами,

Окрім того, всі лікарі та середній медичний персонал проходили відповідне навчання на базі Центру громадського здоров’я МОЗ України.

В лабораторії строго дотримуються процедури, щоб не заразились працівники і вірус не вийшов за межі лабораторії.

«По-перше, готується певним чином приміщення: спочатку його очищають, потім дезінфікують хімічними речовинами і бактерицидними опромінювачами, далі люди одягають костюми біозахисту, респіратори, окуляри і так працюють», – розповів директор.

Для тестування у підозрюваного на коронавірус береться мазок з носоглотки і пробірки з біоматеріалом з лікувального закладу везуть в лабораторію, де його реєструють.

Для роботи із цим вірусом потрібні костюми індивідуального захисту, але зараз цих костюмів бракує.

«Склалась така ситуація, що їх просто купити немає де. Ми шукаємо по фірмах, які торгують такими засобами, але, на жаль, їх ніде нема. З різних сторін нам обіцяють благодійники допомогти з засобами індивідуального захисту. Ми на це сподіваємось, бо нам їх дуже бракує. З тим навантаженням, що в нас є, костюмів індивідуального захисту вистачить на 7-10 днів», – наголосив Олег Когут .

ПЛР-тести точніші, а швидкі тести – менш чутливі.  Ними визначаються антитіла, коли вже в організмі людини збудник є вже хоча би 5 днів, а в принципі, 7 днів і більше, тільки тоді виділяються антитіла. Тому, якщо збудник потрапив тільки в перші дні, швидкі тести нічого не покажуть.