Заява Президента України Петра Порошенка під час щорічного звернення у Верховній Раді про наявність понад 40 імпортних контрактів на постачання озброєнь для Збройних сил на суму 1,5 млрд дол (майже 33 млрд грн) не збігається з загальним бюджетом Міноборони у 55,6 млрд грн.

Про це йдеться в статті на сайті «Дзеркало тижня».

«Чомусь у глави держави не склалося з арифметикою. Просте порівняння цифр з закону про Держбюджет з озвученими ним даними наводить на думку, що його спічрайтери, та й сам Президент, не обізнані з основним фінансовим документом країни. А якби вони зіставили бюджетні асигнування, спрямовані на державне оборонне замовлення, то Петро Олексійович був би обережнішим, зробивши гучну заяву про наявність більш як 40 імпортних контрактів на поставку озброєнь для Збройних сил на суму 1,5 млрд дол. За нинішнім курсом Нацбанку це майже 33 млрд грн. Звідки?! При загальному бюджеті Міноборони у 55,6 млрд грн, з яких на грошове утримання і навчання військовослужбовців, оплату комунальних послуг, медицину піде левова частка коштів, — на забезпечення армії озброєнням і бойовою технікою може бути спрямовано не більше ніж 11 млрд грн. І це з урахуванням проведення відновлювальних і ремонтних робіт, а також заходів щодо модернізації зразків озброєння», – йдеться у матеріалі.

Автор статті зазначає, що навіть якщо додати до цих сум 6 млрд грн кредитних держгарантій для підприємств, задіяних у реалізації оборонних програм, все одно виникають сумніви в достовірності президентської цифри.

«Не додає оптимізму й той факт, що одним із джерел фінансування оборонних програм є так званий спеціальний фонд бюджету, який багато років формувався з надходжень від продажу зайвого військового майна: озброєнь, військової і спеціальної техніки, нерухомості. Цього року уряд і Верховна Рада, крім продажу військового майна, додали ще одне джерело надходжень у спецфонд — конфісковані в корупціонерів кошти і кошти, отримані в результаті продажу конфіскованого в них майна», – йдеться в статті.

Аналітик додав, що на момент прийняття державного бюджету не було відповідного законодавства, що забезпечує наповнення бюджету на суму 7,7 млрд грн. Як немає і понині чинного закону про спецконфіскацію. 

«За найоптимістичніших оцінок перспектив появи подібного законодавчого акта, оборонні замовники й підприємства навряд чи освоять ці кошти цього року, що неодмінно призведе до зриву виконання оборонного замовлення й низки оборонних програм. Он, бідний Полторак іще місяців зо два тому підписав проект переліку зайвого майна, а на Кабмін винести боїться», – наголосив автор статті.