Боротьба з африканською чумою свиней (АЧС) стала пріоритетом у рік виборів у Польщі. Уряд планує великий відстріл, екологи протестують. Навіть мисливці виступили проти. Про це у четвер, 10 січня, пише варшавська газета Rzeczpospolita.

«Прошу інтенсивнішого полювання на кабанів по всій країні, це сприятиме максимальному скороченню їхньої популяції», — зверталася до мисливців Малґожата Ґолінська, державний секретар Міністерства охорони навколишнього середовища, в листопаді 2018-го. В останні дні грудня відбулися зустрічі з мисливцями представників міністерств сільського господарства та навколишнього середовища.

Ніхто не знає реальних масштабів такого полювання. Масові акції протесту відбулися після того, як з’явилася інформація про те, що в січні знищать 200 тис. тварин. Однак в Асоціації мисливців Польщі заявили, що це план на весь рік, який передбачає відстріл 185 тис. тварин із квітня 2018-го до кінця березня 2019 року. До листопада вполювали 165 тис., це означає, що залишилося ще близько 20 тис. Проте остаточні плани ще не визначені.

Минулого тижня екологи протестували проти такого полювання. До них звернувся Генрик Ковальчик, міністр охорони навколишнього середовища. «Ніяких 200 тис. диких свиней відстрілювати не будуть», — запевнив він у вівторок на прес-конференції у Варшаві. Міністр заявив, що мова йде про полювання в буферній зоні, і його мета — відокремити регіони країни, в якій панує АЧС, від тих, які епідемія досі не зачепила. Мисливці отримають 300 злотих за вбивство кожного вепра і 650 злотих за свиноматку.

Плани масового знищення розділили навіть мисливців. Дехто заявили, що відмовляться брати участь у такому полюванні. «Не можна полювати на молодих особин або тих, що мають народити молодняк», — пояснює Урсула Паславська, віце-президент Польської селянської партії.

«Винищення кабанів є політичним рішенням, адже наближаються вибори, — впевнена Малґожата Трач, співголова Партії зелених. — У фермерів є проблема, «Право і справедливість» хоче їх вирішити, тому вдаються до рішучих заходів». На її думку, гроші, витрачені на полювання, краще було б доплатили ветеринарам.

У середу ввечері перед сеймом пройшов мітинг для захисту диких свиней. «Ми протестуємо, адже ніколи раніше не намагалися поголовно винищити майже весь вид тварин», — заявив Томаш Здроєвський із коаліції «Нехай живуть!» Під заявою з протестом проти винищення диких свиней підписалися вже понад 240 тисяч. людей.