Трудова міграція має особливий вплив на сезонні роботи у будь-якій країні. А в умовах карантинних обмежень будь-які перешкоди мають катастрофічні наслідки в аграрному секторі.

Вже зараз фермерські господарства сусідньої Польщі почали відчувати гостру нестачу робочих рук. Адже вже за кілька днів, наприкінці травня, розпочнеться сезон зі збору ягід.

За інформацією аналітичного центру міжнародної компанії з працевлаштування Gremi Personal, польські підприємці скаржаться, що половина їхнього врожаю може бути втрачена, якщо іноземці не повернуться до сезонної роботи. Незважаючи на те, що в Польщі через пандемію все-таки залишаються постійні робочі з України, це не вирішує проблему нестачі робочої сили в сільському господарстві, де характер робіт саме сезонний.

Під час сезону збору ягід фермерам у Польщі потрібно додатково біля ста тисяч сезонних працівників. Адже чимало поляків у цей час також прагнуть заробити більше, а тому їдуть на схожі роботи у країни Скандинавії чи Німеччину або Нідерланди. Натомість українці часто влаштовуються на сезон збирати фрукти, овочі, на переробку врожаю.

Схожі кадрові проблеми особливо після карантинних обмежень виникають у Польщі і в готельному та гастрономічному бізнесі. Зараз бракує офіціантів, барменів, покоївок, кухарів. Під час пандемії у цих галузях скорочували витрати, оптимізували кадри. Звільнені працівники знайшли місця праці в інших галузях.

За останніми даними GUS (Центрального статистичного управління Польщі), за рік в галузі готельно-ресторанного бізнесу ліквідували понад 24 тисячі робочих місць. А зараз кількість вакансій у цій галузі почала стрімко зростати.

Вже з середини травня у Польщі карантинні обмеження послаблюються, починається сезон канікул та відпусток, відновлюють роботу ресторани, кафе, готелі, яким бракує персоналу.