Від учорашнього дня ми маємо підстави заздрити нашим польським сусідам. Проголосувавши за новий парламент на чотири тижні пізніше за нас, вони вже мають своїх представників у законодавчому органі не лише офіційно виписаними мандатами, а й з офіційно складеною присягою, в якій урочисто поклялися «ретельно і сумлінно виконувати обов’язки щодо Народу, стояти на сторожі суверенності та інтересів Держави, робити все для благополуччя Вітчизни і добра громадян...».

На першому засіданні Сейму шостого скликання показали свою одностайність представники Громадянської платформи та Польської селянської партії – політичних сил, які практично завершили переговори про формування парламентсько-урядової коаліції. Нагоду продемонструвати коаліційну силу фракції ГП та ПСП мали в ході голосування за кандидатуру Броніслава Коморовського на посаду спікера (Маршала) Сейму РП, а також під час визначення кількості членів Президії Сейму та обрання її членів (заступників маршала Сейму - автор).

Сейм прийняв відставку уряду ПіС Ярослава Качинського, проте останній офіційно припинить виконання своїх повноважень щойно після формування та отримання вотум парламентської довіри новим складом уряду, який формуватиме лідер ГП Дональд Туск, але щойно після відповідного формального кроку Президента РП.

Тут очікуються певні тертя пов’язані з відмінностями у підходах Президента Леха Качинського та лідера Громадянської платформи до окремих аспектів зовнішньої політики та політики безпеки, але головним чином прагненням Президента натиснути на майбутнього прем’єра у питаннях кадрової політики. Це Лех Качинський ще раз продемонстрував у вчорашньому інтерв’ю каналу TV Biznes. Якщо на пост міністра закордонних справ буде призначено Радослава Сікорського (небажаного для ПіС – автор), то «не буде призначено, ані відкликано жодного посла», зазначив Л. Качинський, наголосивши при цьому, що «призначення представників в інших державах та міжнародних організаціях лежить у сфері конституційних повноважень президента».

Сьогодні польський президент проводить консультації з лідерами чотирьох політичних партій, які мають свої фракції у парламенті. Під час розмови з лідером ГП Дональдом Туском президент має передати йому «таємну інформацію про кандидата на міністра закордонних справ». Після закінчення зустрічі з главою РП, Дональд Туск не прокоментував цієї справи. Але зробив це під час прес-конференції у Сеймі. За словами лідера ГП, він не почув від Л. Качинського жодних таємних інформацій на тему Я. Сікорського, як б дискваліфікувала його як кандидата на очільника польського зовнішньополітичного відомства.

Дональд Туск також повідомив польське суспільство про те, що Президент РП до кінця тижня призначить його головою Ради міністрів, що дозволить сформувати новий уряд. З’явились перші прогнози стосовно завершення цієї процедури: 10 листопада керівні органи ГП та ПСП мають прийняти рішення щодо створення коаліції, а 14 листопада на пленарному засіданні Сейму планується представити склад коаліційного кабінету.