Польський уряд затвердив проект закону, який спрощує реалізацію капіталовкладень пов’язаних з підготовкою до організації Євро 2012. Закон «Про публічно-приватне партнерство» («ППП» або «трьох П») дозволить збільшити участь приватних інвесторів у інфраструктурних проектах.

"Прийнято принцип, що партнерство має служити виконанню публічних завдань та застосовуватиметься тоді, коли виявиться вигіднішим для державного інтересу, ніж виконання цих завдань самим державним суб’єктом" – говориться у комюніке Мінекономіки.

Автори законопроекту «Про ППП» використали досвід Великобританії, де партнерство функціонує вже понад 20 років. Там інвестиції щорічно зростають на 10%, стільки ж становлять бюджетні заощадження.

Міністерство економіки РП прогнозує, що введення нових положень права дасть можливість підписувати договори на суму 4 - 5 мільярдів злотих в рік та зекономити близько 400 мільйонів злотих з державної казни. Проект впроваджує прозорі вимоги до сторін. Чітко також окреслено зиски публічної (публічна вигода) та приватної (винагорода) сторін. Прописано також механізм такого укладання договорів між публічними і приватними суб’єктами, при якому інтереси сторін мали б однакові гарантії, а ризики були розподілені так, щоб реалізація капіталовкладень не призвела до збільшення публічного боргу.

До публічних суб’єктів віднесено державні організації та підприємства органів місцевого самоврядування, банки, торговельні фірми, а також закордонні неприватні суб’єкти.

За формулою «трьох П» можуть бути реалізовані інвестиції, зокрема у галузях будівництва, реставрації пам’яток, наукових досліджень та навчально-освітніх заходів.

Впровадження механізмів публічно-приватного партнерства повинно прискорити капіталовкладення та забезпечити фінансування проектів інфраструктурного характеру не лише з державних, а й з інших джерел. Польські урядовці розраховують, що вартість реалізації проектів за формулою «трьох П» може бути значно нижчою, ніж у випадку їх фінансування лише з державного бюджету. Прогнозується також можливість збільшення використання фінансування з фондів ЄС, що також передбачено законопроектом.

"Цей закон настільки важливий, що ми або його приймемо і почнемо діяти відповідно до його положень, або мусимо визнати, що завдання (підготовка до Євро 2012 – автор) неможливе до виконання" – заявив голова ради міністрів Польщі Ярослав Качинський після засідання уряду, на якому було прийнято законопроект.

PS Цей законопроект – перший з трьох базових законів, необхідних для вчасного завершення підготовки Польщі до Євро 2012. Вони мають бути прийняті парламентом до кінця жовтня цього року. Адже, згідно з угодою, яку Польща підписала з УЕФА, до 1 червня 2010 року до проведення чемпіонату мають бути готові всі стадіони. Але вже нині відомо, що цього зобов’язання полякам не вдасться виконати, а міністр спорту проситиме комітет УЕФА про продовження цього терміну на рік.

Крім того, не сприяє організації Євро 2012 і нинішня політична ситуація в Польщі. На думку координатора з питань будівництва стадіонів для Євро 2012 Міхала Боровського, дострокові парламентські вибори «занапастять шанс Польщі на організацію Євро 2012: якщо будемо змушені піти до виборчих урн, то будемо змушені також попрощатися з Євро 2012». Менш песимістично дивиться на це прем’єр Ярослав Качинський, який вважає, що, при добрій волі всіх сторін політичного процесу, парламент може прийняти необхідну законодавчу базу під Євро 2012 навіть після саморозпуску, адже Сейм може займатися законотворчістю до прийняття присяги новим його складом.