Про це повідомляє «Польське радіо».

Голова Міністерства закордонних справ Польщі переконує, що він не хоче, щоб історичні суперечки послаблювали зв’язки польського та українського суспільств.

«Йдеться про те, щоб суспільства могли знайомитись одне з одним, щоб могли пізнавати свої аргументи, щоб історики могли вести дискусії на ці теми, і щоб це не було перешкодою у двосторонніх взаємовідносинах. Я хочу повторити: стратегічно, щодо територіальної цілісності України, захисту України, підтримки у її спорі з Москвою та для проєвропейської орієнтації України – немає ніяких сумнівів», – підкреслив голова МЗС Польщі.

Міністр наголосив, що в Перемишлі обговорювано тему зміцнення зв’язків польського та українського суспільства. Це стосувалося, зокрема, відкритості Польщі до економічного співробітництва, присутності українців, які працюють та навчаються в Польщі, а також ідеї створення чергового пункту перетину кордону.

У конференції «Європа Карпат», що в суботу відбулася в Перемишлі, взяли участь представники України, Словаччини, Чехії, Болгарії, Угорщини. Зустрічі мають сприяти зміцненню співробітництва та поглибленню регіонального транскордонного співробітництва.

Як писав «Вголос»,  26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті». 

МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду». Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП.

Також стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років.

Відреагували на цей закон і у США, закликавши президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Натомість Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті.  У Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон

У вівторок, 6 лютого, Верховна Рада України проголосувала за постанову №7553 про звернення до Польщі через зміни до закону про Інститут національної пам'яті. 

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підпише закон про Інститут національної пам'яті та скерує його для подальшої перевірки до Конституційного суду.

Сполучені Штати розчаровані тим, що польський президент Анджей Дуда підписав закон, який передбачає покарання за приписування нацистських злочинів польській державі. Натомусть у канцелярії президента Польщі. 

У МЗС Франції заявили, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті, підписані Дудою, є «неадекватними» та «гідними засудження».