Про це повідомляє Польське радіо 

Цей день відтепер є державним святом у Польщі. Президент Анджей Дуда ініціював опрацювання цього закону у 2017 році, а підписав 21 березня 2018.

Вибір дати 24 березня пов’язаний з тим, що цього дня 1944 року у селі Маркова на Підкарпатті нацисти розстріляли сім’ю Ульмів – Юзефа та Вікторію, їхніх шістьох дітей та сім’ю євреїв, яку вони переховували.

Представник канцелярії президента Галіна Шиманська прочитала у Марковій, де проходили воєводські урочистості Національного дня пам’яті поляків, котрі рятували євреїв під німецькою окупацією, листа від Анджея Дуди. Голова держави, зокрема, наголосив, що гідне відзначення жертв німецьких злочинів та «показ світові правди» про солідарність і допомогу, яку надавали громадяни польської держави під час ІІ Світової війни – це «наш, сучасних поляків, громадський, моральний та історичний обов’язок перед минулими поколіннями».

Згідно з даними наукових досліджень, що проводилися останніми роками, в часи Голокосту близько тисячі польських католицьких священників ангажувалося у допомогу єврейському населенню. «Лише тепер ми дізнаємося про багато історій, які вимагали неабиякої відваги і відданості», - каже пресовий речник Єпископату Польщі, священник Павел Ритель-Андріанік:

«Майже тисяча польських католицьких священників рятували євреїв. Вони допомагали, зокрема, шляхом виписування фальшивих документів про хрещення, приховували тих, кого знали і часто радили іншим переховувати представників єврейського населення. Мало хто знає, що Кардинал Стефан Вишинський рятував євреїв у двох місцях, або, скажімо, священник Сопоцько під час перебування у Вільнюсі також це робив. І таких прикладів дуже багато».

Серед різномінітних заходів у Національний день пам’яті поляків, котрі рятували євреїв під німецькою окупацією, у Варшаві, наприклад, відбулася прогулянка слідами польських Справедливих серед народів світу.

Яцек Радзимінський з Навчального центру ІНП розповів про три костели, які опинилися на території гетто, зробив зупинку біля пам’ятника Януша Корчака, показав фрагменти стіни варшавського гетто, розказав про те, що поляки, які рятували євреїв, – це найчисельніша група серед осіб, які отримали звання ізраїльського Інституту Яд ва-Шем Справедливий серед народів світу. З-понад 26 тисяч відзначених осіб, 6 тисяч 600 – поляки.