За розрахунками Bloomberg, в жовтні ЦБ продав валюти більш ніж на $14 млрд, щоб стримати тиск американських і європейських санкцій на рубль, повідомляє портал «Наші гроші».

23 жовтня ЦБ зсунув верхню межу валютного коридору відразу на 40 копійок до 46,7 рублів, це означає, що йому довелося продати $2,8 млрд.

З 1 жовтня ЦБ знову підтримує рубль, який з початку року подешевшав приблизно на чверть. У світовій практиці знецінення національної валюти на 20% і більше за рік вважається валютною кризою, пишуть «Ведомости».

З початку року ЦБ направив на підтримку курсу рубля приблизно $66 млрд, міжнародні резерви скоротилися на 13%. Однак з них 40%, або $173,2 млрд, припадає на резервний фонд і фонд національного добробуту, які включаються до складу міжнародних резервів. Ще приблизно 13% розміщені в монетарному золоті, СДР і резервної позиції в МВФ. З урахуванням цього резерви ЦБ в валюті до 17 жовтня становили приблизно $214 млрд.

Фактично вони минули критичну позначку – обсяг шестимісячного імпорту, або $226 млрд.Величина резервів не повинна бути менше імпорту за шість місяців, щоб країна безперебійно забезпечувала валютні розрахунки, нагадує колишній міністр фінансів Олексій Кудрін.

Черговий виток послаблення рубля почався після того як стало відомо, що сума заявки «Роснефти» на фінансування з ФНБ складає більше 2 трлн рублів. Це перевершує 60% обсягу фонду і є межею використання його коштів для інвестицій в інфраструктурні проекти, пише «Комерсант».

Ця новина нівелювала весь позитив, пов’язаний з очікуванням надання валютної ліквідності ЦБ і Мінфіном, який підтримував ринок протягом усього тижня, відзначають аналітики «Альфа-банку».

Інвестори побоюються, що отримані держкомпанією гроші підуть на покупку валюти. З урахуванням того що «Роснефть» однією з перших великих компаній потрапила в санкційні списки США та ЄС, зовнішні ринки позик для неї закриті. В таких умовах внутрішній валютний ринок залишився одному з небагатьох місць, де держкомпанія може залучати валюту.

Подальша поведінка курсу рубля в чому буде залежати від сьогоднішнього рішення S & P по рейтингу Росії. За словами директора казначейства банку «Союз» Василя Александрова, в разі зниження кредитного рейтингу він перестане бути інвестиційним, що змусить деякі західні фонди вийти з російських цінних паперів. Це посилить тиск на курс рубля.