П'ятниця 13-е викликає у багатьох людей, якщо не страх, то принаймні обережність до деяких дій, які вони намагаються не виконувати у 13-у п'ятницю місяця. Учені навіть виокремлюють хворобу страху перед цим днем – параскаведекатріафобія (від грец. παρασκευή — «п'ятниця», δεκατρείς — «тринадцять» і φοβία — «фобія»), повідомляє сайт http://cikavoinfo.com.

За однією із версій, «чорна п'ятниця» походить від 13 жовтня 1307 року, коли за наказом французького короля Філіпа IV були заарештовані та піддані тортурам тисячі лицарів-тамплієрів. Ця версія вважається популярною міською легендою і була поширена здебільшого завдяки міфологізації та відображені у літературі і популярних фільмах на кшталт «Код да Вінчі». Однак наукових чи історичних підтверджень походження цього забобону саме від цієї дати не знайдено.

Ще одна версія прийшла зі Скандинавії. Тамтешня легенда розповідає про 12 богів, що зібралися на святкову вечерю у раю Валгаллі. Коли з'явився незапрошений 13 бог-бешкетун Локі, він намовив сліпого бога темряви Гальдра вбити стрілою з омели бога щастя та радості Бальдра. Це нібито і стало днем, коли вся земля засумувала. Таким чином у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі з числом 13.

Ще одним джерелом забобону називають місячний календар, відповідно до якого у тринадцятий день починається повна фаза місяця, а у такий день, як передбачено тими ж забобонами, не рекомендують починати у такий час важливі справи, робити хірургічні операції і навіть зачинати дітей. Як свідчать деякі статистичні дані, під час повні спостерігається сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій. Такий день іноді називають «чорною п'ятницею».

Нарешті п'ятниця вважається нещасливим днем ще й тому, що цього дня був розп'ятий Ісус Христос. За свідченням окремих дослідників, розп'яття відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря. Таким чином, за цією версією п'ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю сина Божого у світі запанувало зло. І саме у п'ятницю вночі за релігійними віруваннями, перед єврейським суботнім шабатом нібито активізувалися темні сили і починався так званий сатанинський шабаш.

Ця дата вважається «відьомським» днем, що не віщує удачу нікому, крім магів, чаклунів і ворожок.

Найбільше від такої фобії потерпають у США. За статистичними даними – це понад 21 мільйон людей. Цього дня люди відмовляються виходити на роботу, подорожувати літаками і навіть виходити на вулицю.

 

«Вголос»