Саме тут знайшлося ідеальне місце для реконструкції бою, яким розпочалася німецько-радянська війна. «Воно придатне як для глядачів, які зверху можуть дивитися на дійство, так і для реконструкторів, бо в долині є і поле, і ліс, і річка, – каже голова громадської організації «Пам’ять» Любомир Горбач. – Я відкрив його для себе минулого року, коли ми шукали місце для зйомки фільму про Службу безпеки ОУН. Дуже важко у місті знайти щось подібне».

Справді, глядачам зі сторони лісу добре видно, як у річкових вербах та в комишах «замаскувалися» німецькі солдати і техніка. Вони ось-ось «нападуть» на СРСР. Поруч – лінія кордону, прикордонний стовп. Військове дійство розпочинається тим, як по обидві сторону «кордону» ходять його дозорці. На «радянській стороні» теж неспокійно: до кордону підтягуються війська Червоної Армії і бойова техніка.

І німецькі, і радянські солдати ставлять намети, виготовляють тимчасові вогневі пункти, ведуть розвідку. Видно, як німецькі диверсанти, перебрані у радянську форму, захоплюють прикордонника і відкривають шлагбаум. Наростає гул моторів, починається мінометний обстріл «радянських територій». Звукові і димові ефекти були настільки сильні, що дехто з глядачів таки добряче злякався.

Ось славнозвісні німецькі мотоцикли в’їжджають на «обстріляні» території. Радянські солдати у паніці метушаться. Німці ідуть в наступ під прикриттям вогню: горять мирні хати. Перед тим, як неважко здогадатися, вони були виготовлені з картону…

Радянські чиновники палять документи, тікають. Ось енкаведисти хапають мирну сім’ю, заштовхують її на кузов вантажівки і везуть углиб лісу, розстрілюють. Тим часом дорогою рухається німецька колона – майже впритул попри глядачів цього незвичайного дійства. Старі німецькі мотоцикли з коляскою справляють сильний ефект: так показують німецьких солдатів чи не в кожному кіно…

Розгортається бій. Частина радянських вояків здається в полон, інша частина відступає, кидаючи напризволяще озброєння і техніку. Тільки невелика група в оточенні веде запеклий опір – допоки усі не «гинуть». В іншому місці «німці» женуть до лісу полонених «комісарів і комуністів», котрих згодом розстрілюють.

«Так на світанку 22 червня 1941 року почалася радянсько-німецька війна, котра тривала чотири роки і принесла жахливі руйнування на українську землю, – коментує по мікрофону подію Любомир Горбач. – Мільйони українців загинули у цій війні від рук нацистських і більшовицьких окупантів. Мільйони були втягнуті у чергове братовбивство, воюючи один проти одного в лавах радянської і німецької армій». Саме завдяки його вдалому коментареві і нагадуванні історичних подій присутні розуміли що саме відбувається.

На щастя, це була лише імітація бою, лише вистава, майстерно виконана юнаками і навіть дівчатами з організації «Пам’ять». А після «бою», коли над Зуброю і Сихівським лісом розвіювався дим, усі охоче фотографувалися з солдатами: як з радянськими, так і з німецькими
Особливо в захопленні від видовища були хлопчики, яким так і кортіло доторкнутися до справжньої зброї, потримати її в руках. І таку нагоду вони отримали.

Як сказав голова громадської організації «Пам’ять», де неї належать як молоді хлопці і дівчата, так і люди старшого віку. Є навіть такі, кому уже за п’ятдесят, і вони теж брали участь у цьому дійстві. До слова, кожен член організації має за честь сам придбати собі однострій. І нелегко було у цьому однострої витримати великі фізичні навантаження у такий спекотний день, ще й зброю носити.

«Зброя вся оригінальна, періоду Другої світової війни, – каже пан Горбач. – Вона продається у магазинах і придатна лише для стрільби шумовими набоями, з неї не можна здійснити постріл бойовим набоєм, тому ми нею так просто користуємося. А наша бронетехніка - це копії. Ми переробляємо по фотографіях, по кресленнях вантажні радянські автомобілі 50-х років на ті, які були в періоді війни».

У вигляді ось таких бойових вистав члени організації «Пам’ять» відтворюють події як Першої, так і Другої світових воєн. Це бої за участю українських січових стрільців, це також події, пов’язані з українцями, які воювали в складі Російської імператорської армії, це події українсько-польської війни, періоду більшовицької війни і армії УНР, а також ближчих до нас часів, які стосуються дивізії «Галичина», Радянської Армії, Української Повстанської Армії.

І найближчий такий «бій» відбудеться 14 жовтня, на свято Покрови, коли відзначатимемо70-річчя створення УПА. Відтворення бою повстанців з енкаведистами теж відбуватиметься у Сихівському лісі о 15 годині. Товариство «Пам’ять» запрошує на це дійство усіх сихівчан, львів’ ян і також просить не лякатися, бо стрілянини, диму і вогню буде досить.

Фото: Йосип Марухняк