22 листопада 2019 року у Вінниці відбувся “земельний форум” за участю міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофія Милованова. Він представив концепцію земельної реформи від чинної влади на чолі з партією “Слуга народу”.

Про це розповідає Vежа.

У приміщенні Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України зібралися посадовці, аграрії, фермери, представники територіальних громад, активісти, представники органів місцевого самоврядування, структур та відомств, до компетенції яких відносяться земельні питання. Багато з них були незадоволені земельно реформою.

Напруга зросла, коли почали задавати питання. Ті, хто задавав питання, передусім переймався ймовірністю продажу землі іноземцям, а також конкурентоспроможністю українців перед великими холдингами та корпораціями в плані купівлі землі. Були також висловлювання, що реформа зараз не на часі, і у ній є багато спірних питань, які потребують доопрацювання. Міністр відповів, що з усіх питань щодо земельної реформи можна звертатися на безкоштовну “гарячу лінію” уряду – 1545.

Милованов також додав, що для аграріїв передбачено здешевлення кредитів на купівлю земель сільськогосподарського призначення до 3-5% – на відповідну програму вже виділено 4 млрд грн. При цьому компенсація має бути за двома варіантами: або за кредитом в розмірі облікової ставки НБУ, або одноразова компенсація тіла кредиту в розмірі облікової ставки НБУ.

Тим не менше, багато аграріїв та представників асоціацій фермерів обурювалися, що виплати кредитів за землю будуть дуже обтяжливими, “середньостатистичний покупець” не зможе конкурувати з “великими гравцями”, які не мають іти по кредит, а мають “гроші на руках”.

Міністр погодився, що справді важливе питання фінансової підтримки, а також навів приклад Грузії, де селяни можуть купити землю, сплативши 50% вартості, в той час, як інші громадяни – всі 100%. На фразу міністра, що подібну схему можна теж прописати в умовах аукціонів в Україні, слухачі відреагували не надто схвально, зазначивши, що такі речі потрібно продумувати наперед, а не після першого читання.

Активно обговорювалося й питання переважного права викупу певної ділянки. Милованов пояснив, що таке право матимуть спадкоємці, які є найближчими родичами – батьки, діти, брати, сестри тощо.  При цьому буде неважливо, йдеться про спадщину чи про заповіт. Тобто людина не зможе передати ділянку заповітом не близькому родичу.

Місцева активістка, учасниця війни на Донбасі Світлана Бевз просила міністра дослухатися до думки, що спершу потрібно “відвоювати нашу святу землю у окупанта”, а запровадження ринку землі назвала “відданням у рабство наших ще ненароджених дітей”:

“Як учасник бойових дій, повернувшись на демобілізацію, не стала на чергу за землею, і так само багато моїх побратимів – ми не брали по 2 гектари землі. Тому що ми вважаємо своїм обов’язком спочатку звільнити українську землю, а потім уже її розділяти. І це треба робити чесно. Великий кредит довіри сьогодні до влади. Будь-ласка, не ганьбіть цими рішеннями”, – сказала вона.

Після цього відбулася суперечка між міністром та жінкою. В результаті, Милованов попросив активістку не маніпулювати війною і говорити за себе, бо й у нього самого є друзі, які воювали на Сході.

“Можливо, треба початку відвоювати землю, а потім її ділити? Ви не хочете Крим відвоювати, а потім уже і ту землю?” – спитала у нього Бевз.

Розмова ще тривала, але частина присутніх почала вигукувати “Ганьба” й виходити із зали.

Нагадаємо, стало відомо, коли ухвалять закони про референдум та ринок землі