Це стало темою сьогоднішнього засідання комісії Львівської обласної ради з питань інвестиційної діяльності та транскордонного співробітництва. Як зазначили присутні депутати сьогодні польська сторона, вже ратифікувавши угоду про малий прикордонний рух, зробила більше для того, щоб українці могли вільніше перетинати кордон між країнами.

Для того, щоб угода вступила в дію потрібна ратифікація зі сторони українського парламенту. Тож депутати облради вирішили, що потрібно відправити звернення до Верховної Ради України, щоб нардепи якнайшвидше прийняли відповідне рішення.

«На найближче засідання обласної ради потрібно прийняти рішення про звернення до Верховної Ради, щоб народні депутати найближчим часом ратифікували угоду про прикордонний рух. Варто створити робочу групу і опрацювати проект звернення», - зазначила депутат Мирослава Костюк.

Зазначимо, що договір між Україною та Польщею про малий прикордонний рух де-юре почав діяти 19 травня. Однак реально громадяни України, які проживають у 30-кілометровій зоні не можуть скористатись своїм правом пільгового проїзду через кордон.

Однак на днях польські консульства в Луцьку та у Львові розпочали прийом документів для видачі дозволів мешканцям зони дії малого прикордонного руху. Мешканці визначеної 30-кілометрової території отримуватимуть спеціальну карту, терміном на два роки, з якою вони зможуть безперешкодно перетинати кордон. Якщо у громадянина не виявлено протягом двох років жодних порушень, він матиме змогу отримати таку ж карту повторно, але терміном на 5 років. Для отримання дозволу потрібно лише два документи: паспорт громадянина України та довідка з місця проживання. Попередня вартість карти становить 30 USD.

«Ми очікуємо незначний приріст потоку громадян через кордон. Можливо стрімке збільшення відбуватиметься в окремі дні», - зауважив представник Державної прикордонної служби України Віктор Годебський, додавши, що прикордонник загалом готові до фактичного початку дії угоди.

Таку ж готовність висловила і митна служба.

Водночас голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник доручив голові профільної комісії Йосипу Хром’яку розробити механізм інформування обласної ради різними службами під час дії угоди про малий прикордонний рух. За його словами, обласній раді необхідно володіти інформацією про дію малого прикордонного рух, зокрема ситуацією на кордоні, станом видачі документів тощо, для оперативного реагування на ті чи інші проблеми.

Крім того, для покращення умов видачі дозволів розглядатиметься можливість створення пунктів збору в громадян документів у районах, щоб не виникало потреби добиратися з віддалених точок до Луцька і Львова.

Голова Старосамбірської райради Володимир Горбовий озвучив пропозицію ініціювати створення єдинного дозволу на прикордонний рух в усьому карпатському регіоні. Оскільки угоди про малий прикордонний рух Україна вже має із Словаччиною та Угорщиною.