З початку 2019 року Україна перейшла зі застарілих радянських ГОСТів на нові стандарти класифікації та вимірювання ділової деревини, гармонізовані з європейськими стандартами.

Про це повідомив заступник голови Державної агенції лісових ресурсів Володимир Бондар.

“2018-й став останнім роком, коли Україна працювала за радянськими ГОСТами. Держлісагенція планомірно готувалося до переходу на нові державні стандарти, гармонізовані з європейськими. Якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) розподілялися на три сорти — І, ІІ, ІІІ і була низка сортиментів за призначеннями, то з 2019-го розподіляється на чотири класи якості — А, В, С, D, як і в європейських країнах, з відсутнім визначенням їхнього напрямку використання”, — розповів Бондар.

За його словами, в основу принципу класифікації за європейською системою стандартизації круглих лісоматеріалів покладено показник розміру й якості колод — чим більший діаметр деревини та менша кількість недоліків, тим вищий клас якості.

  • До класу А відносять лісоматеріали з нижньої частини колоди з чистою деревиною або незначними недоліками, що не обмежують її використання.
  • До класу В відносять лісоматеріали середнього класу без особливих вимог до чистої деревини та зі сучками в межах середньої кількості для кожної породи.
  • До класу С відносяться лісоматеріали нижчі за якістю від середнього класу з невеликими недоліками, які не сильно сильно знижують природні властивості деревини як матеріалу.
  • До класу D відносяться лісоматеріали, що за вимогами не підходять до трьох вищих класів, але з яких ще можна отримати пиломатеріали для подальшої експлуатації.

“Тільки об’єктивні показники можуть сьогодні слугувати визначенням класу якості. Всі інші матеріали круглі, які не підходять під ці чотири класифікації, класифікуються як деревина дров’яна для промислового використання довжиною 2-4 метри і направляються на виробництво трісок технологічних чи паливного призначення, розколювання на паливну деревину. Інша деревина для не промислового використання довжиною до двох метрів може бути реалізована як паливо фізичним та юридичним особам”, — наголосив фахівець.

Також він повідомив, що європейські стандарти існують на лісоматеріали з дерев таких порід, як бук, дуб, сосна, ялівець, ялиця, модрина, тополя, тис. Та попри те, немає нормативів класифікації деревини з порід дерев, які є у достатній кількості на території України. В Європі через надто малу кількість такої деревини класифікацію для неї визначають за найбільш наближеним стандартом, наприклад, якість колоди з вільхи або осики визначають за нормативами на тополю. В Україні при застосуванні такої класифікації можуть виникати суперечливі питання. Тому після численних консультацій із експертами та виробниками з європейських країн ухвалили рішення про розробку додаткових Технічних умов України, якими встановлюють вимоги до класифікації тих видів лісопродукції, яких не має в регламенті європейської класифікації.

Додамо, що в Україні з’явиться електронний лісорубний квиток.