У Страсбурзі Європейський суд з прав людини провів перші слухання у справі “Україна проти Росії” щодо порушень прав людини в анексованому Криму.

Про це повідомляє Громадське з посиланням на заяву ЄСПЛ.

Сесія тривала три години. Після того головуючий суддя оголосив, що рішення буде прийняте пізніше.

За очікуванням українських оглядачів, це станеться не раніше від середини наступного року.

Слухання ЄСПЛ стосувалися справи за заявою України від 13 березня 2014 року. У ній Україна стверджує, що “з 27 лютого 2014 року Росія контролює Автономну Республіку Крим, яка є невіддільною частиною України”.

Росію звинувачують у порушенні статей Конвенції про захист прав людини, зокрема право на життя, свободу й особисту недоторканність, свободу слова і пересування та справедливий суд. Росія відкидає звинувачення в тому, що вона відповідальна за анексію.

Британський юрист Бен Еммерсон, який представляє український уряд, заявив суду, що Україна втратила контроль над Кримом 27 лютого “внаслідок військового вторгнення збройних сил Російської Федерації за підтримки проросійських політичних і воєнізованих представників у Криму”.

Заступник міністра юстиції Росії Михайло Гальперін намагався переконати суд у тому, що на момент анексії Україна не мала конституційної влади, якій би мала підпорядковуватися місцева влада в Криму.

За його словами, керівництво України не було демократичним: “Керівні позиції в уряді, включно з посадою міністра оборони, посідали фашисти з партії “Свобода” та з “Правого сектору”.

Британський юрист, який представляв інтереси Росії, Майкл Свейнстон говорив про те, що Україна лише намагається просувати свою пропаганду та справа є політичною і не входить до компетенції ЄСПЛ.

За словами заступника міністра юстиції України Івана Ліщини, розуміючи, що Страсбурзький суд не може розглядати саме питання про окупацію й анексію Криму, українська сторона сподівалася лише на те, щоб встановити факт втрати нею “ефективного контролю” над півостровом і встановити дату цієї події.

Як писав “Вголос”, під час засідання Європейського суду з прав людини РФ визнала, що здійснює контроль над окупованим Кримом з 18 березня 2014 року.