В Україні ввели суворий карантин через поширення смертельного коронавірусу. Практично усі заклади із сфер послуг, навчальні заклади та ТРЦ закриті. Працюють лише супермаркети, аптеки та заправки. У подальшому зупинять роботу метрополітенів та громадського й залізничного транспортів, зокрема міжобласного сполучення. Щоб ці норми виконувалися, Верховна Рада України прийняла суворі обмежувальні заходи за порушення карантину в умовах коронавірусу. Відтепер за розповсюдження хвороби українцям загрожують штрафи та тюрма.

Так, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених, зокрема, законом "Про захист населення від інфекційних хвороб", а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями означатиме для громадян штраф:

  • у сумі від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тис. до 34 тис. грн);
  • для посадових осіб – розміром від двох до десяти тисяч НМДГ (від 34 тис. до 170 тис. грн).

Законом вносяться зміни до статті 325 КК України, якими передбачено, що за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням, якщо це спричинило або свідомо могло спричинити поширення цих захворювань, передбачений штраф:

  • від 17 тис. грн до 51 тис. грн штрафу;
  • або арешт на строк до 6 місяців;
  • або обмеження волі на строк до 3 років;
  • або позбавлення волі на строк до 3 років;
  • ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, каратимуться позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

Попри такі суворі обмежувальні заходи Верховна Рада України, Кабмін та інші органи виконавчої влади працюватимуть та ухвалюватимуть закони.

У інших країнах світу – те ж саме: завдяки карантину та суворим штрафам борються із коронавірусом.

Китай

У Китаї одразу після масового спалаху коронавірусу були введені суворі обмежувальні заходи та карантин. Якщо людина їх порушила чи навмисно наразила на небезпеку інших – їй загрожує 10 років тюрми або навіть смертна кара.

Під суд підуть і ті особи, кого спіймали на корупції під час пандемії, а також недобросовісні виробники, які продають контрафактні ліки. Наразі у Китаї уже відкрито 21 кримінальну справу за цими фактами. 4 людям загрожують смертні кари.

До страти можуть засудити пацієнтів, у яких підтверджено коронавірус, але вони відмовляються від карантину і лікування, самовільно порушують режим ізоляції. Також смертна кара загрожує тим, хто під час епідемії завдасть медичному працівнику шкоду з тяжкими наслідками або пошкодить захисний одяг персоналу. Людину можуть стратити і в разі, якщо він плюне в лікаря, в результаті чого він заразиться коронавірусом.

У країні також заборонили приватні палати в усіх медичних закладах.

Італія

По всій Італії закрилися школи, університети, театри, музеї і навіть басейни. Скасували будь-які громадські заходи: від футбольних матчів до весіль і похоронів. Заборонено навіть переміщення з однієї провінції в іншу, за винятком невідкладних поїздок. За даними ЗМІ, це найжорсткіші обмежувальні заходи з часів Другої світової війни.

Людей з підозрою на коронавірус відправляють на карантин, за порушення якого їх можуть посадити на три місяці у в'язницю.

За прогулянкою вулицями міста без належної потреби передбачено штраф у розмірі 300 євро. Також заборонено виходити на вулицю після 18 год. У містах, де зафіксовано спалах хвороби, не зупиняються потяги та скасовано авіаперевезення. Якщо люди хочуть покинути регіон, то мають взяти дозвіл у комуні, але його отримують не всі. Щоб поїхати з одного міста в інше, потрібно мати дозвіл з роботи, або довідку від лікаря.

Чехія

Через епідемію коронавірусу влада Чехії ввела обов’язковий карантин для всіх громадян, які повернулися з Італії, і штрафи в розмірі до $130 тис. за його порушення.

Так, всі чехи після повернення з Італії повинні звернутися до свого лікаря і самостійно дотримуватися карантину протягом 14 днів.

У заяві МОЗ зазначено, що той, хто порушить карантин, буде оштрафований на суму до 3 млн чеських крон (близько $ 130 тис.).

Ізраїль

Порушення карантину в Ізраїлі теж карається. Людині, яка повернулась із охоплених коронавірусом країн та не захотіла 14 днів сидіти під замком, загрожує до семи років позбавлення волі. У країні, за даними ЗМІ, вже розслідують кілька таких справ. Деталі цих матеріалів не розголошуються.

Польща

У Польщі за порушення 14-денного карантину карають штрафом у розмірі до 5 тисяч злотих.

Прикметно, що у країнах, де на відміну від України, є більша кількість хворих на коронавірус, не введено настільки суворого карантину. Там лише встановили жорсткі вимоги до тих, хто повертається із країн, охоплених коронавірусом. Так, у Румунії людей, що повертаються саме з "зон ризику", під конвоєм супроводжують на карантин в спеціальні центри.

У нас же до останнього часу можна було без проблем через пропускні пункти в’їхати в Україну, а у питаннях карантину для таких людей – влада вирішила покластись на особисту відповідальність цих людей та порекомендувала їм самоізолюватись. Що це неефективно - доводить приклад самих представників політичних еліт. До прикладу, колишній президент Порошенко, котрий повернувся із охопленої коронавірусом Іспанії і за рекомендаціями МОЗу мав би 14 днів бути на самоізоляції, 17 березня сидів у Раді навіть без медичної маски.

Наскільки українські карантинні заходи є адекватними? Про це ІА «Вголос» запитав у політолога Олеся Донія, політичного аналітика Олександра Кочеткова, експерта Українського інституту майбутнього Юрія Романенка та політтехнолога Ярослава Макітру.

Чи потрібно було вводити настільки жорсткий карантин та кримінальну відповідальність за його порушення?

Олесь Доній:

Ситуація з пандемією – це один із небагатьох випадків, коли держава та влада повинна відчувати свою відповідальність за усе, що відбувається. Саме на державі лежать функції регулювання суспільних відносин. Зараз ми бачимо, що у нижній планці смертність від коронавірусу – 3,7%, а верхня – 8%. Тобто це у 40 разів більше, ніж від звичайного грипу. А тому норми убезпечення громадян не лише в Україні, а й і у Китаї та Європі, вводяться дуже жорсткі.

У Китаї та Південній Кореї уже вдалося вгамувати вірус саме завдяки подібним жорстким нормам. Якщо їх не вводити – в Україні помруть сотні тисяч людей, зокрема пенсіонери.

Суспільство повинно усвідомити, що карантинні норми потрібні та вони можуть бути дуже жорсткими.

Олександр Кочетков:

У цього карантину є відчутна політична складова. Тобто Верховна Рада працює і може прийняти будь який закон, а протестувати не можна через спалах коронавірусу.

Кримінальну відповідальність потрібно запровадити до тих, хто наживається на пандемії: підвищує вартість ліків та медичних масок, створює штучний ажіотаж

Проте нам дійсно потрібні дуже жорсткі правила карантину. Бо це життя людей. Це захворювання і методи протидії йому – значно серйозніше, ніж може здатися на перший погляд. Тому кримінальну відповідальність потрібно запровадити до тих, хто наживається на пандемії: підвищує вартість ліків та медичних масок, створює штучний ажіотаж. Жорстко потрібно карати і високопосадовців, котрі ігнорують рішення Кабміну щодо заходів, спрямованих на унеможливлення поширення пандемії. Ось таких потрібно кримінально карати.

Як ви оцінюєте економічну складову закону про протидію коронавірусу?

Юрій Романенко:

Крім карантину Рада прийняла ряд правильних кроків, які доведеться продовжити в наступні місяці, враховуючи глибину кризи, що насувається на країну. Я думаю, що потрібно скасовувати взагалі виплати податків на рік або три, як зробив Казахстан. Через непрямі податки держава все одно отримає своє. Але потрібно стимулювати людей активніше займатися бізнесом в цей складний час.

Необхідно також скасовувати фіскалізацію «імені Гетьманцева». З тих же причин. Зараз кожна людина, яка буде генерувати робочі місця і не просити гроші у держави, буде на вагу золота. Я про це говорив півроку тому, говорю і зараз. Потрібно радикально переглянути кредитно-фінансову політику шляхом перегляду ролі НБУ.

Олесь Доній:

Окрім жорстких норм, держава повинна брати на себе функції з підтримки суспільства. Крім суто карантинних норм, варто передбачити і економічні норми. Наприклад, зараз скасують весь громадський та залізничний транспорт. А як людям у разі потреби добратися кудись за необхідністю? Наприклад, у селах людям потрібно банально з’їздити за продуктами. Значить варто нарешті скасувати акцизи та податки на ввезення автотранспорту. Щоб у нас не були у кілька разів дорожчі автомобілі, ніж у тій самій Польщі. Окрім норм, які обмежують права суспільства, потрібно подумати і про те, що людям полегшить виживання. Функція держави не повинна бути лише каральною, а й стимулюючою.

Попри карантин Верховна Рада працюватиме та ухвалюватиме закони. А як же право на протест?

Ярослав Макітра:

В Україні вочевидь мусять бути введені карантинні заходи, бо це питання нашого виживання. Але у тій ситуації, яка склалась, влада повинна зберігати здоровий глузд. Усі методи протидії не повинні підміняти Конституцію. І якщо це сталось, влада повинна детально пояснювати, чому людей обмежують у їх правах. Бо з такими темпами, ми можемо лише через рік вийти з карантину і скотитися за цей час до тоталітарної держави.

Важливим є той факт, що, якщо влада через коронавірус заборонить людям протести, але при тому здійснюватиме небезпечну для держави роботу, зокрема в плані «мінських переговорів», війни з Росією, це може мати зворотній ефект і тисячі людей вийдуть на вулиці. Марш добровольців показав, що є велика частина людей, для яких питання безпеки України є важливішим, ніж вірус. Ті, хто бачитимуть загрозу капітуляції – вийдуть на акції попри коронавірус. Водночас тих, хто може вийти і захистити владу, їх не буде, бо для них загроза власному життю є важливішою, ніж умовний Зеленський. Таким чином сама влада себе обезсилить. Бо в країні, де тисячі загинули на війні, де сотні тисяч пройшли фронт та масові розстріли на Майдані, людей не зупинять ні законопроекти, ні коронавірус.

Олександр Кочетков:

Варто мати на увазі, що у разі чогось катастрофічного, як-от: злив національних інтересів, українське суспільство не спинить жоден карантин чи покарання за його порушення. І наші очільники повинні це розуміти.

Якими будуть наслідки цього карантину?

Ярослав Макітра:

Після цього карантину світ вже ніколи не буде таким, як це було раніше

Цей карантин показав, що в усьому західному світі величезна кількість громадян готова відмовитися від своїх базових засадничих цінностей, як-от: свобода думки та пересування перед небезпекою вірусу. Те, як зараз правлячий клас скорочує права громадян, насторожує. Бо залишається лише сподіватися, що політичні еліти в Україні та світі – це ангели, які рятують нас від біди. Хоча я в це не вірю. Після цього карантину світ вже ніколи не буде таким, як це було раніше. Зараз я наочно спостерігаю ті речі, які раніше доводилось хіба що читати у книгах з політології. І для мене це – шок. Бо виявляється, усі свободи можна просто перекреслити за тиждень. І якщо виникає страх перед вірусом, свобода стає непотрібною для людства.

Марія Бойко, «Вголос»