Багато жителів Донбасу повертаються на батьківщину після тимчасового перебування в Росії, де вони рятувалися від війни. Одні їдуть на територію самопроголошеної "ДНР", інші – у підконтрольний Києву Донбас. Але не стільки ідеологічні мотиви, скільки соціальна невлаштованість біженців у Росії стає основною причиною їхнього повернення, пише «DW».

"Жити стало нестерпно, тому повернулися в рідне місто", – розповідає 30-річний Василь із Маріуполя. У січні минулого року після масованого обстрілу району, де жила сім'я Василя, подружжя вирішило – рятуватися треба негайно. Разом з дружиною Валентиною і чотирма дітьми, одна з яких була ще немовлям, поїхали до знайомих у Рязань. Там родина отримала свідоцтво про надання їм тимчасового притулку.

На цьому допомога від місцевої влади й закінчилася, розповідає Василь. Хіба що не довелося платити за патент при працевлаштуванні, як це необхідно трудовим мігрантам, та дітей в школу і садок без проблем влаштували. За словами Василя, жодної грошової допомоги чи "гуманітарки" сім'ї не давали. Скрізь казали, що "грошей у бюджеті на вас немає", згадує чоловік.

"Ми ледь витримали в Рязані вісім місяців. Ким я тільки не працював, щоб вижити", – каже Василь. Після сплати оренди квартири залишалося близько 8000 рублів (близько 2500 гривень), за які родину з шести осіб з урахуванням цін у Росії прогодувати було важко. "Дітей годували тільки завдяки допомозі батьків, вони влазили в борги, щоб вислати нам гроші", – пояснює він.

За словами 35-річного донеччанина Кирила, він також отримував допомогу від батьків, поки не вирішив з дружиною і маленькою дитиною повернутися до Донецька з Тули, куди родина виїхала до родичів з початком воєнних дій. Але зараз Кирило знову думає про поїздку до Росії. "Мої знайомі були відправлені з пункту тимчасового перебування на північ Росії. Їм там і житло безкоштовно надали, і роботу з зарплатою по 70 000 рублів. Вони вже навряд чи повернуться у Донецьк, тут робити нічого – в місті все на ладан дише, підприємства закриваються одне за одним", – каже донеччанин.

Основні причини повернення з Росії втікачів від війни такі ж, як і в переселенців з України, зазначає голова Всеукраїнської організації зі справ вимушених переселенців Оксана Єрмішина, – це невлаштованість і складнощі з житлом. Однак, на її думку, біженці, які їхали в Росію, не знали реалій і мали завищені очікування.

Зараз багато хто повертається, бо не побачив у Росії для себе перспектив, вважає 30-річна Наталія з Шахтарська (на прохання жінки її ім'я змінене), яка нещодавно повернулася до підконтрольного "ДНР" міста з Краснодарського краю. "Звичайно, незрозуміло, що тут далі буде. Але мати переконала повернутися, сказала, будинок цілий, а їй простіше нам допомагати, коли ми поруч, ніж постійно відправляти гроші в Росію", – каже жінка.

У РФ мати трьох дітей працювала на фермі, заробляла небагато, однак сім'я отримувала гуманітарну допомогу. Житло їм теж виділили безкоштовне, але без зручностей. "Утім, я особливо ні на що не претендувала, рада була і тому, що дають", – згадує Наталія. Хоча, за її словами, спочатку інколи чула від місцевих: "Навіщо ви приїхали, мало того, що ми вам стільки гуманітарної допомоги відправляємо".