Нотаріальна палата оголосила страйк нотаріусів “Нотаріат проти корупційних та рейдерських схем” у понеділок, 25 лютого, в знак протесту проти дій Міністерства юстиції.

У палаті заявляють, що в професійній діяльності нотаріусів склалася "критична ситуація, пов'язана зі змінами в сфері державної реєстрації".

Організатори акції наголошують, що їх протест не має політичного підтексту, а метою є "усунення штучних перешкод у здійсненні нотаріальної діяльності". Нотаріальна палата пропонує всім нотаріусам провести одноденний страйк і розмістити на дверях офісів оголошення про тимчасове припинення роботи. Акція не торкнеться державних нотаріусів, які в цей день будуть вести прийом громадян, а також приватних нотаріусів, які працюють в округах, де здійснює діяльність менш ніж два нотаріуси.

Глава Нотаріальної палати Володимир Марченко також опублікував відкритий лист до міністра юстиції Павла Петренка з проханням не заважати акції нотаріусів 25 лютого.

Серед вимог нотаріусів – відновлення доступу до державних реєстрів для нотаріусів, термін блокування доступу у яких закінчився, без проходження ними не передбаченого законодавством тестування, а також зупинка експерименту із запровадження додаткового іспиту для нотаріусів.

Нотаріальна палата просить міністра юстиції припинити застосування тимчасового блокування доступу нотаріусів до державних реєстрів за технічні помилки та недоліки програмного забезпечення, встановити чіткі критерії і процедури проведення моніторингу та камеральних перевірок і встановити чітку диференціацію санкцій за порушення у сфері державної реєстрації, з урахуванням характеру порушення.

Як повідомляють Наші гроші, головною причиною бунту стало експериментальне тестування, яке Міністерство юстиції провело через постанову Кабміну №860. Згідно до неї заблокований Мін’юстом реєстратор мусить пройти в міністерстві тести і отримати сертифікат про підтвердження професійної компетентності. Без цього реєстратора не підключать до державних реєстрів.

Особливості роботи кожної групи реєстраторів – свої, але поєднує всіх одне – дозвіл та заборону на роботу всім реєстраторам дає Міністерство юстиції, воно ж перевіряє реєстраторів і за результатами перевірки може заблокувати реєстратору доступ у реєстрах на різні терміни, аж до одного року.

Раніше, коли в заблокованого реєстратора збігав час блокування, він автоматично отримував доступ до реєстрів. Тепер же для підключення до реєстрів треба обов’язково отримувати сертифікат.

З одного боку, перевірка людей, які за 5 хвилин на клавіатурі можуть переписати завод, потрібна. З іншого, має значення і якість перевірки, і її прозорість.  І ось тут виникла проблема, бо система в Міністерстві юстиції вибудувана таким чином, що загнати на тестування (тобто заблокувати) можна будь-якого реєстратора, заганяє структура із сумнівною репутацією, а до самих тестів є питання.

Структура, від рішення якої залежить, чи блокувати реєстратора у реєстрах – має сумнівну репутацію. Перевіряє реєстраторів управління акредитації, контролю та моніторингу суб’єктів держреєстрації Мін’юсту.

Реєстраторів притягують до відповідальності за сумнівних обставин. А саме – вибірково.

Реєстраторів притягують до відповідальності за сумнівні помилки, в багатьох випадках, технічні. Наприклад, на кілька місяців можуть заблокувати реєстратора за відсутність в реєстрі електронної копії документа, на підставі якого проведена держреєстрація. Або через те, що завантажена не кольорова електронна копія, а чорно-біла. За даними Нотаріальної палати України, такі помилки трапляються через три поширених причини: 1) збій роботи програмного забезпечення – електронні копії “злітають” із сервера 2) завантажену копію з реєстру може видалити будь-хто з доступом до реєстру 3) реєстратори іноді завантажують в реєстр чорно-біле сканування, бо воно завантажується швидше через менший розмір. Таких помилок багато, і покарати за них можна будь-кого і будь-коли.

Сертифікацію реєстраторів змушують проходити не по закону, а експериментальній постанові. Це суперечить законодавству у сфері нотаріату – там ніде не сказано, що нотаріус має складати додаткові іспити після кваліфікаційного. Згідно до закону, щоб стати нотаріусом, фахівець повинен мати 6 років юридичного стажу, з яких 3 роки – помічником нотаріуса. Кандидат в нотаріуси проходить кваліфікаційний іспит у Вищій кваліфікаційній комісії нотаріату, яка складається із 7 представників Нотаріальної палати і 7 представників Мін’юсту, причому вирішальне слово – за міністром юстиції. При цьому, нотаріус весь час перебуває на контролі в Міністерстві юстиції, проходить курси з підвищення кваліфікації.

https://www.facebook.com/NotaryChamberOfUkraine/photos/a.676153962510005/1938871452904910/?type=3&theater