Про це розповів в інтерв'ю DT.UA заступник директора з наукової роботи та завідувач відділу ензимології білкового синтезу ІМБіГ Михайло Тукало.

Вчений розповів, що проблема резистентності (стійкості) мікроорганізмів до антибіотиків набуває все більш загрозливих масштабів. Поширення стійких штамів мікроорганізмів нерідко зводить нанівець антибактеріальну терапію – людство стає беззахисним перед інфекціями. При цьому розробка нових ліків стає все більш складним і дорогим процесом: витрати на розробку нового препарату оцінюються в межах від 3 до 10 млрд доларів.

Одним з найбільш небезпечних інфекційних захворювання на сьогодні є туберкульоз (ТБ), що займає перше місце по смертності. Множинна стійкість збудника ТБ до антибіотиків — одна з найбільш актуальних проблем сучасної медицини. В Україні частота первинної резистентності ТБ становить 5-25% залежно від регіону, а вторинна резистентність сягає 75%.

Тукало зазначає, що в такій безвихідній ситуації потрібна фундаментальна наука, яка шукає нові, раніше невідомі шляхи. Фахівці ІМБіГ пішли шляхом пошуку молекулярних мішеней, які є вузьким місцем для життєздатності бактерій. Використання такого раціонального способу прискорює і підвищує шанс, що антибіотики на виході буде працювати. За його словами, його колективу пощастило з однією американською фірмою, яка запропонувала провести дослідження.

«Ми дослідили третинну структуру ферменту в комплексі з транспортною РНК і їхнім препаратом проти грибкової інфекції (AN2690) за допомогою рентгенографії у співробітництві із др. С.Кусаком (Гренобльське відділення EMBL) і зрозуміли механізм дії антибіотика, тобто чому біосинтез білка припиняється. Це було проривне дослідження — виявлення абсолютно нового механізму дії антибіотика», – розповів учений.

Подальші дослідження проводилися спільно з відділом медичної хімії ІМБіГ, а надалі –у співпраці з Національним інститутом алергології та інфекційних захворювань США (National Institute of Allergy and Infectious Diseases — NІAІ) — провідним закладом цього профілю в світі.

«Результати тестування на штамах мікобактерій туберкульозу, стійких до найпоширеніших антибіотиків, нас надихнули. Навіть за мінімальної концентрації хімічної речовини гальмувався ріст бактерій. Наприклад, ось штам, стійкий до ізоніазиду, найбільш поширеного антибіотика. Щоб придушити цю бактерію, потрібно 200 мікромолів ізоніазиду, а нашого препарату достатньо 0,2. Дію двох наших препаратів було перевірено на п'яти резистентних штамах, і всі тести показали позитивні результати. Тобто розроблені нами сполуки мають активність щодо відповідних резистентних штамів», – зазначив дослідник.

Вчений зазначає, що сполуки, при цьому, не приводять до негативних побічних ефектів і мають низьку цитотоксичність щодо клітин печінки людини.

Тукало також розповів, що вже більше року шукає місце і кошти на проведення преклинических і клінічних досліджень. В уряді надати на дослідження кошти у рамках держпрограми протидії захворюванню на туберкульоз, відмовилися.

«На одному з засідань у МОЗ запропонували, щоб 5% коштів цієї програми (усього на програму передбачено 3,3 млрд грн, і навіть 5% — то чимала сума) виділяти на наукові дослідження. Почувши про це, ми звернулися до міністерства з пропозицією провести преклінічні й клінічні дослідження наших двох препаратів. Нас запросили на одне робоче засідання, потім на інше, а згодом нам відмовили», – зазначив він.

За словами вченого, на дослідження однієї речовини потрібно 10-12 млн грн.

«У нас є дві речовини, які потрібно дослідити. Ми звернулися до МОЗ із документами, що обґрунтовують наші розрахунки. Отримали відповідь, що міністерство не може виділити таких коштів, тому ми маємо звернутися до наших фармкомпаній і до благодійних фондів», – підсумовує фахівець.

Тукало вказує, що зараз у нього є пропозиції як з-за кордону, так і від однієї української фірми. Однак якщо фінансуванням займеться фірма, яка представляє фармбізнес, то всі свої витрати вона пізніше закладе у ціну препарату.

«Вголос»