Про це у своїй статті для ZN.UA пише Ігор Луценко, народний депутат України.

Автор зазначає, що як тільки ратифікують статут, Росія відразу ж зможе звернутися в Міжнародний кримінальний суд із заявою про можливі військові злочини на території України, вчинені українськими військовослужбовцями під час так званої Антитерористичної операції.

Справа в тому, що, за загальновизнаними міжнародно-правовими нормами, військове застосування збройних сил на території своєї країни може проводитися виключно в умовах правового режиму воєнного стану, з дозволу парламенту і згідно Женевської конвенції про захист жертв війни від 12 серпня 1949 р. та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв збройних конфліктів неміжнародного характеру (Протокол II), від 8 червня 1977 р.

«При цьому не має значення, оголошувалася війна або не оголошувалася, – стаття 1 Протоколу ІІ чітко визначає, що він застосовується до всіх збройних конфліктів, які відбуваються на території будь-якої країни, що приєдналася до Женевської конвенції, між її збройними силами або іншими організованими збройними групами, які, знаходячись під відповідальним командуванням, контролюють частину її території. А значить те, що відбувається на сході України в умовах правового режиму мирного часу під назвою АТО, це – свідоме грубе порушення законів і звичаїв війни. Для покарання порушників саме й існує Міжнародний кримінальний суд», – зазначає Луценко.

Депутат вважає, що саме тому керівництво України, з одного боку, відкладає ратифікацію Римського статуту, а з іншого – намагається, хай частково, ввести діяльність Збройних сил України у законне русло.

«Зокрема, законопроект №7163 покликаний ліквідувати такий юридичний нонсенс, як війна без війни. Сама процедура подання законопроекту президентом і схвалення його парламентом – нині є нічим іншим, як виконанням установки Конституції, за якої згоду на застосування ЗСУ повинна давати Верховна Рада. І не так важливо, в якій формі (введенням воєнного стану або прийняттям спеціального закону). Тому, в принципі, якщо закон приймуть, це частково зніме відповідальність з військових за їхні дії в зоні збройного конфлікту з моменту вступу цього закону в силу», – підсумовує автор.